Ułatwienia dostępu

Janowianki - 2022

25 czerwca mieszkańcy Gminy Janowice Wielkie zebrali się w Parku "Zielona Dolina", aby wspólnie celebrować dziesiątą edycję gminnego święta pn. "Janowianki",  które powróciło po przerwie spowodowanej epidemią wirusa.

Pierwszy wystąpił zespół „Rudawianie”, który swoim graniem i śpiewaniem przyciągał na teren parku gości. O godzinie 16:00 Wójt Kamil Kowalski oficjalnie otworzył imprezę.

Na przybyłych czekały atrakcje, o czym informował niezawodny konferansjer Krzysztof Zawadzki, Przewodniczący Rady Gminy. Najmłodsi mieli okazję skorzystać z darmowych atrakcji w postaci eurobungee i dmuchańców. Na obszarze "Zielonej Doliny" znajdowało się wiele stoisk z jedzeniem, piwem, przekąskami, balonami, bańkami mydlanymi, jak również stoisko gminne z „Kołem Fortuny”, stoisko Sołectwa Radomierz, stoisko LGD Partnerstwo Ducha Gór. 

Przed godziną 17 przedstawiciele OSP w Janowicach Wielkich rozpoczęli konkurs dla dzieci pn. "Tor przeszkód z OSP", który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Maluchy miały okazję sprawdzić swoje siły, pokonując jak najszybciej wiele przeszkód, jakie stanęły im na drodze. Strażacy zabezpieczali małych śmiałków i czuwali nad ich bezpieczeństwem. W trzech grupach wiekowych wyłoniono najszybszych zawodników. Wójt wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody. Dla wszystkich uczestników nie zabrakło słodkich "nagród pocieszenia". Tor przeszkód okazał się również atrakcją dla dorosłych. Kilkoro śmiałków miało okazję przekonać się z jakimi trudnościami na co dzień borykają się strażacy. 

Przybyli goście mieli okazję spróbować swojego szczęścia kręcąc gminnym "wiankiem nagród". Dzięki hojności sponsorów stoisko gminne posiadało spore zapasy nagród i upominków. Tradycyjnie podczas „Janowianek” organizatorzy ogłaszają publiczną zbiórkę, z której dochód zostaje przeznaczony na cel społeczny. W tym roku zgromadzona kwota 3050,35 zł przekazana zostanie na doposażenie edukacyjne nowopowstałego Przedszkola Publicznego w Janowicach Wielkich. 

Dodatkową atrakcją dla mieszkańców było stoisko Sołectwa Radomierz. Przedstawiciele Sołectwa zorganizowali własną loterię fantową. Ponadto wystawili do sprzedaży wiele produktów regionalnych oraz zachęcali do skosztowania wypieków. 

Gminny festyn „Janowianki” stanowił doskonałą okazję  do zaprezentowania dwóch nowozakupionych pojazdów marki Mercedes Benz o napędzie elektrycznym, z których jeden to pojazd ciężarowy, a drugi pojazd osobowy. 

Rokrocznie podczas festynu organizowany jest konkurs na najładniejszy wianek. W tym roku do oceny Jury wpłynęło 6 wianków, które zostały poddane ocenie w dwóch tradycyjnych kategoriach: indywidualnej i grupowej oraz jednej nowopowstałej - wianki sztuczne- której zwyciężczynią okazała się Pani Agnieszka Dzióbek z Komarna. W kategorii grupowej zwyciężyła Świetlica Komarno, z nietypowym wiankiem "Bajkowa łąka Mai i Gucia". Najtrudniejszym zadaniem dla jurorów okazało się wyłonienie zwycięzcy w kategorii indywidualnej. Wszystkie wianki poddane ocenie były piękne, solidne i bez wątpienia kosztowały uczestników dużo nakładu pracy. Ostatecznie I miejsce zajęli Kubuś i Zuzia Świerk, II miejsce- Kornelia Głowacz, III miejsce- Hania Dul, natomiast 4 miejsce Kaja Łoskot. Zwycięzcy zostali nagrodzeni na scenie, a wydarzenie upamiętniono na wspólnej fotografii. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. 

Tradycyjnie podczas imprezy pojawiła się Państwowa Straż Pożarna z Jeleniej Góry. Strażacy przybyli, aby zaprezentować pokaz nurkowania. Mieszkańcy z zaciekawieniem oglądali widowisko, słuchając informacji dotyczącej przeprowadzanej akcji oraz ciekawostek o sprzęcie strażackim. Jeszcze raz dziękujemy PSP Jelenia Góra za jej obecność, zaangażowanie i urozmaicenie programu Janowianek.

Najmłodsi uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali na występ gwiazd wieczoru: Iluzjonistów Michała i Jarka. Magicy zachwycili dzieci wieloma magicznymi sztuczkami, zapraszając ich do udziału w zabawie. Pokazy wywołały na twarzach maluchów wiele uśmiechów i zapewniły świetną rozrywkę. 

Zwieńczeniem Janowianek była zabawa taneczna z zespołem Silver Band, która potrwała do godziny 2:00.

Sponsorami imprezy byli: Betform Art., Hotel Gołębiewski w Karpaczu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu wydział EZiT, Koleje Dolnośląskie, Termy Cieplickie, Jelenia Plast, Karkonoski Klub Karate Shotokan, Pryzmat Tusze i Tonery Jelenia Góra, Browar Miedzianka, Sklep spożywczy Lewiatan w Komarnie, Emilia Parzygnat, Mariusz Kędzior.

Janowianki - 2019

W sobotę 15 czerwca w Parku „Zielona Dolina” odbyła się dziewiąta edycja Święta Gminy Janowice Wielkie pod nazwą Janowianki. Wzięli w nim udział mieszkańcy, wystawcy, partnerzy wydarzenia oraz samorządowcy.

Zabawa zaczęła się ok. godz. 14. Na przybyłych czekały liczne atrakcje, o czym na bieżąco informował prowadzący imprezę Dominik Jakubów. Dzieci bezpłatnie mogły skorzystać z zabawy na dmuchańcach i eurobungee, wziąć udział w grach i animacjach z Królem Julianem z kreskówki, uczestniczyć w doświadczeniu z suchym lodem, zrobić zdjęcia w foto budce oraz z Komisarzem Lwem – Maskotką Komendy Miejskiej Policji, poprzez zabawę zgłębić tajniki ekologii z Nadleśnictwem Śnieżka w Kowarach, posilić się pyszną watą cukrową i popcornem, które serwował Damian Bolinowski.
To oczywiście nie wszystkie atrakcje. W sołeckim namiocie można było spróbować przepysznych wypieków gospodyń z Janowic Wielkich, w namiocie gminnym zakręcić wiankiem nagród i wygrać atrakcyjne vouchery i gadżety: m.in. dwudniowy pobyt w hotelu, zabiegi kosmetyczne, złotą biżuterię. Rokrocznie podczas Janowianek organizatorzy przeprowadzają zbiórkę publiczną, z której dochód przeznaczany jest na wybrany cel społeczny. Nie inaczej było w tym roku. Zgromadzoną kwotę 2191 zł przekazano Zarządowi OSP Janowice Wielkie w celu zakupienia radia mobilnego do samochodu Star. Jak co roku Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości z p. Krystyną Pisarską na czele przygotowało loterię fantową, z której dochód zostanie przeznaczony na organizację lipcowego Przeglądu Piosenki „Polana”. Dania z grilla i chłodne napoje serwowała niezawodna restauracja Tramp. Po raz drugi w Parku „Zielona Dolina” gościli Robert Sadowski i Marta Sikorska, dzięki którym uczestnicy zabawy mogli zaopatrzyć swój barek w pyszne bułgarskie wina, ale także dokonać degustacji na miejscu. Tuż obok ustawiło się stoisko z ręcznie wykonywanymi bransoletkami oraz straganik z zabawkami. Dużą atrakcją okazał się przyjazd przedstawicieli grupy Motocyklowe Karkonosze, którzy zafundowali dzieciom i młodzieży nieodpłatne przejażdżki. W trakcie Janowianek nie zabrakło obecności służb mundurowych: policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, którzy znakowali rowery oraz prezentowali sprzęt, strażaków - nurków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, którzy zapewnili przejażdżki pontonem, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach Wielkich, którzy przeprowadzili ćwiczenia z ratownictwa medycznego oraz krótki wykład o bezpieczeństwie w okresie wakacyjnym. Zainteresowaniem cieszyły się atrakcje dodatkowe – gaszenie domku oraz zabawa zręcznościowa przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Największą radość jednak sprawiła dzieciom kurtyna wodna, która dała ukojenie podczas upału. Dziecięcym skokom i biegom nie było końca.
Tradycyjnie, podczas Janowianek odbyły się: występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich przygotowanych przez p. Ilonę Hykalik, turniej piłki siatkowej, zawody w przeciąganiu liny oraz tor przeszkód poprowadzone przez p. Piotra Lesińskiego. Nieodłącznym elementem święta gminy Janowice Wielkie jest konkurs na najładniejszy wianek. W tym roku można było wystartować w dwóch kategoriach: jako osoba prywatna, bądź ugrupowanie. W tej drugiej kategorii bezkonkurencyjna okazała się świetlica wiejska w Komarnie z pięknym dużym wiankiem, która jako jedyna podjęła wyzwanie. Jury postanowiło szczególnie wyróżnić podopiecznych p. Grażyny Sobierajskiej przekazując im wszystkie trzy przygotowane nagrody. W kategorii osób prywatnych wybór trzech najlepszych wianków był niezwykle trudny. Były wianki z kwiatów sztucznych, żywych, polnych, a nawet jadalny wianek! Ostatecznie wiankowe starcie zwyciężyła p. Dzióbek z Komarna.
Zwieńczeniem Janowianek była zabawa taneczna z zespołem Silver Efi Band, która potrwała do godziny 2:30.
O oprawę medialną imprezy zadbała telewizja Strimeo oraz portale: jelonka.com oraz portalik24.pl
Tekst: Karolina Rokicka
Zdjęcia: Marek Kusz

Janowianki - 2018

W sobotę, 23 czerwca mieszkańcy 6 sołectw spotkali się w Parku Rekreacyjnym „Zielona Dolina”, aby celebrować coroczne Święto Gminy pn.”Janowianki”.
Imprezę ok. godz. 14:00 rozpoczęli konferansjerzy: Dominik Jakubów oraz Robert Gudowski – na co dzień pracownicy Urzędu Gminy.

Przywitawszy zebranych, przedstawiwszy licznych partnerów wydarzenia (było ich przeszło trzydziestu) zaprosili do korzystania z przygotowanych atrakcji. Najmłodsi nie zwlekali długo i pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych świetnie bawili się przy stanowisku euro boungee (czterostanowiskowej trampolinie), na dmuchańcu, w mobilnym placu zabaw, w basenie z padlerami oraz w kąciku piękności, gdzie powstawały prawdziwe arcydzieła: malowano twarze, wykonywano tatuaże oraz fantazyjne fryzury z doczepianymi, kolorowymi warkoczykami. Zabawa była tym lepsza, że nie było żadnych limitów – wszystkie atrakcje dla dzieci były bezpłatne i można z nich było korzystać do przysłowiowej woli. Dzieci nie trzeba było również namawiać do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, podczas którego przedstawiły nam swoją wizję gminy marzeń. Wszystkie prace były ciekawe i inspirujące, a Sołtysi (Agata Brodziak, Jolanta Sudak, Krzysztof Zawadzki, Sylwester Szkaradek) powołani do ich ocenienia mieli nie lada orzech do zgryzienia. Ostatecznie przyznali 3 miejsca medalowe, jednak nikt nie odszedł z pustymi rękoma – nagrody główne i pocieszenia wręczał Wójt Gminy, p. Kamil Kowalski z pomocą Karoliny Rokickiej. Oprócz tego, konferansjerzy zaprosili wszystkich uczestników plastycznych zmagań na poczęstunek watą cukrową, który ufundował Damian Bolinowski. W tym samym czasie dorośli mogli wziąć udział w loterii fantowej, poprowadzonej tradycyjnie przez Krystynę Pisarską i Hannę Rogowską – Pisarską, z której dochód przeznaczony zostanie na organizację kolejnej edycji Wędrownego Przeglądu Piosenki Polana. Tuż obok, w gminnym namiocie zebrani kręcili wiankiem nagród i losowali atrakcyjne gadżety. Kolorowa konstrukcja przez cały czas trwania imprezy przyciągała zaciekawionych mieszkańców i przyjezdnych, którzy „polowali” na upatrzone fanty i vouchery. Jednocześnie można było wesprzeć zbiórkę publiczną zarejestrowaną pod nr 2018/2728/KS pod nazwą: „Razem tworzymy miejsce odpoczynku w Rudawach Janowickich”. Dochód ze zbiórki został przekazany na rzecz Sołectwa Mniszków, w którym powstaje teren rekreacyjny, gdzie stanie drewniana wiata, będzie miejsce na ognisko, oraz nasadzenia zieleni. Na chwilę obecną zostały wykonane podstawowe prace ziemne. Po podsumowaniu zbiórki publicznej po raz kolejny utwierdziliśmy się w hojności mieszkańców Gminy Janowice Wielkie - zebraliśmy piękną kwotę w wysokości 2299,20 zł. Z przekazanych sołectwu funduszy najprawdopodobniej ufundowane zostanie ogrodzenie działki. Nad prawidłowym przebiegiem zbiórki, jak również losowaniem nagród czuwały Emilia Parzygnat i Julia Kusz. Nieopodal, w namiocie sołeckim można było posilić się domowymi wypiekami. Poza słodyczami na głodnych mieszkańców czekała pajda ze smalczykim wykonanym przez Z. Dul. Smaku dopełniały ogórki podarowane przez M. Szkaradek. Obsługą „smacznego” stoiska zajęli się przedstawiciele sołectwa Janowice Wielkie: pp. Szkaradek, Z. Dul, J. Nowak.

Janowianki - 2017

W sobotę, 24 czerwca, w dzień imienin Jana – założyciela wsi, która pełni funkcję siedziby gminy licznie zebrali się mieszkańcy 6 sołectw, aby jak co roku uczestniczyć w Święcie Gminy tzw. ”Janowiankach”. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia był wianek – element przewijający się w każdym zorganizowanym konkursie.

Wydarzenie rozpoczęło się ok. godz. 12:00 w Parku „Zielona Dolina” w Janowicach Wielkich. Na gromadzącą się społeczność gminy czekały liczne atrakcje: stoisko gastronomiczne („Tramp”, Bartłomiej Podkański), wata cukrowa oraz popcorn (p. Damian Bolinowski), słodki poczęstunek oraz malowanie twarzy (Sołectwo Janowice Wielkie), dmuchańce skakańce („Santex”, Paweł Grzeszkiewicz), ogromny basen z kulami do chodzenia po wodzie wraz z mini salonem piękności, w którym dziewczynki mogły sobie zapleść kolorowe warkoczyki oraz wykonać naklejki na paznokcie („Perfekcjonistki”, p .Dorota Paszek), stoisko z zabawkami (p. Jacek Sorys) oraz z odręcznie wyplatanymi bransoletkami z muliny (p. Michał Jasiński), tatuaże z henny (p.Teresa Radkiewicz), punkt, w którym bezpłatnie badano słuch ( „Marmed”, p. Aleksandra Semenowicz), loteria fantowa organizowana przez Stowarzyszenie „Góry Szalonych Możliwości” na rzecz „Wędrownego Przeglądu Piosenki Polana”, a także ekspozycja 6 aut marki Skoda i Kia (Ultima Auto, Salon i Serwis Kia i Skoda, Get in leasing).
Po krótkim przedstawieniu zarysu dnia oraz hojnie wspierających gminne wydarzenie Partnerów konferansjerzy (w tej roli pracownicy Urzędu Gminy: Dominik Jakubów i Robert Gudowski) zaprosili do wspólnej zabawy. Część konkursową święta rozpoczęli najmłodsi, wykazując się niezwykłą kreatywnością i talentem w konkursie plastycznym pn.: ”Portret Wójta z wiankiem na głowie”. Jury oceniające 17 prac miało nie lada orzech do zgryzienia. Ostatecznie nagrodzono trzy pierwsze miejsca, Skarbnik Gminy przyznał jedno specjalne wyróżnienie, natomiast pozostałych uhonorowano nagrodami pocieszenia. Kolejnym konkursem kierowanym typowo do dzieci były „Wiankowe Puzzle”. Dziesięciu ochotników miało za zadanie ułożyć hasło z wcześniej pociętych elementów, które otrzymali w kopertach. Zadania nie ułatwiały porywy wiatru, lecz ostatecznie wyłoniono zwyciężczynię.
Kolejnym punktem programu był sprawnościowy konkurs pn.: ”Zręcznościowy wianuszek”. Udział w rywalizacji brały trzyosobowe zespoły, które musiały pokonać tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. Największym zainteresowaniem i dopingiem cieszyła się ostatnia część wyścigu – pokonanie wyznaczonego dystansu przez dwie osoby w specjalnie przygotowanych drewnianych nartach. O sukcesie decydowała umiejętność współpracy i nienaganna koordynacja.

Janowianki - 2016

Coroczne święto Gminy Janowice Wielkie nawiązuje do imienia założyciela wsi, która jest obecnie siedzibą gminy. W okolicach dnia świętego Jana, odbywają się Janowianki. Organizatorzy zapewnili liczne atrakcje: V Bieg Janowicki, turnieje sportowe, występny artystyczne, konkurs wiedzy o gminie, stoiska dla najmłodszych oraz punkty gastronomiczne.

Mieszkańców przybyłych do Parku Zielona Dolina przywitała piękna pogoda. Pierwszym punktem programu był V Bieg Janowicki, który okazał się nie lada wyzwaniem w związku z temperaturą przekraczającą 30 stopni. Mimo to, na starcie pojawiło się 37 zdeterminowanych zawodników. Wszyscy biegacze pokonali dystans 10 km, za co zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i drobnymi gadżetami. Do walki o jak najlepsze miejsca zagrzewał R. Gudowski, Skarbnik Gminy. Po zakończeniu sportowej rywalizacji, zwycięzców biegu nagrodził Wójt w asyście p. Anny. Świerk, znanej janowickiej biegaczki.

Janowianki - 2015

27 czerwca na terenie parku Zielona Dolina odbyły się tradycyjne Janowianki czyli święto Gminy Janowice Wielkie. Impreza zgromadziła liczne rzesze mieszkańców, a organizatorzy przygotowali jak zwykle moc atrakcji.
Już od samego rana nad parkiem rozbrzmiewała muzyka.

Podczas imprezy miały miejsce występy zespołów ludowych (wystąpili Różanka oraz Bolczowianie) i dzieci z Gminnego Zespołu Szkół, odbyły się również turnieje w siatkówkę, badmintona oraz ping-ponga. Cykl konkursów oraz zawodów przygotowali strażacy z OSP, a świetlica Rudawy zorganizowała zawody w mega Jengę oraz loterię fantową.
Głównym wydarzeniem wieczoru było jednak Starcie Gigantów. Na scenie zmierzyły się drużyny reprezentujące OSP Janowice Wielkie, Urząd Gminy Janowice Wielkie, Gminny Zespół Szkół, Ośrodek Pomocy Społecznej, Dom Pomocy Społecznej, oraz Gminną Bibliotekę Publiczną. Zawodnicy rywalizowali w trzech konkurencjach: sportowej polegającej na rzucie jajkiem do celu (który stanowiły fotografie z głowami Wójta, Sekretarza i Skarbnika), komediowej polegającej na przedstawieniu śmiesznej scenki z życia swojego lub zakładu, oraz w pokazie strojów w temacie dowolnym. Wszystkie drużyny wykazały się olbrzymią kreatywnością oraz poczuciem humoru ale zwycięzca mógł być tylko jeden. W głosowaniu publiczność najwyżej oceniła program przygotowany przez OSP i to im przypadła główna nagroda w wysokości 500 zł ufundowana przez firmę Dan-Kat Państwa Katarzyny i Daniela Dulak , którą strażacy szybko przekazali na rzecz chorej na raka dziewczynki.
Janowianki tradycyjnie zakończyły się zabawą taneczną która, potrwała do 2 w nocy.

Janowianki - 2014

28 czerwca na terenie Pałacyku Trzcińsko po raz kolejny odbyły się JANOWIANKI, festyn z okazji święta Gminy Janowice Wielkie. Jak co roku impreza cieszyła się dużą popularnością nie tylko mieszkańców gminy, ale również gości przebywających na jej terenie. Impreza była niezwykle urozmaicona, każdy kto postanowił tą sobotę spędzić w uroczym parku przy Pałacyku znalazł coś dla siebie.

Nie zabrakło wydarzeń sportowych takich jak chociażby III Bieg Janowicki, turniej w siatkę czy też badmintona, o sferę kulturalną zadbał kabaret Bella Mafia oraz zespoły ludowe z terenu gminy (Rudawianie i Bolczowianie) a do późnych godzin nocnych uczestników bawił zespół FORTE. OSP Janowice Wielkie przygotowało pokaz sprzętu strażackiego oraz w widowiskowy sposób zaprezentowało możliwości armatki wodnej, a dzieci przez cały dzień mogły za darmo bawić się na dmuchanym zamku oraz kulach wodnych. Całość oferty dopełniał dobry catering oraz stoisko z produktami lokalnymi wystawione przez LGD Partnerstwo Ducha Gór. Jednak ponownie największą atrakcją wieczoru były Wybory Miss Ziemi Janwoickiej które podobnie jak w ubiegłym roku zgromadziły przed sceną tłumy janowiczan. W tym roku o tytuł najpiękniejszej ubiegało się 5 kandydatek: Katarzyna Kozak, Magdalen Kopiec, Monika Chorąży, Zita Brejwo i Agnieszka Sobierajska. Jury postanowiło przyznać tytuły następującym kandydatkom:

Miss: Katatrzyna Kozak

I ViceM iss Magdalena Kopiec

II Vice Miss Monika Chorąży

Tytuł Miss Publiczności otrzymała Monika Chorąży.

Imprezę zakończyła tradycyjna potańcówka która trwała do 1 w nocy.

 

Janowianki - 2013

W dniu 22 czerwca na terenie Pałacyku Trzcińsko odbyły się III Janowianki - Święto Gminy Janowice Wielkie. Gry, zabawy, wydarzenia sportowe oraz koncerty i pokazy, oto atrakcje jakie zostały przygotowane przez organizatorów.

Na samo rozpoczęcie imprezy odbył się II Bieg Janowicki, impreza która na stałe wchodzi do kalendarza imprez sportowych w regionie. Prawie 10 kilometrowa trasa, przepiękne tereny Rudawskiego Parku Krajobrazowego oraz sprawna organizacja sprawiają, że bieg cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku również odbył się I Bieg Dla Dzieci, zorganizowany w przypałacowym parku.

Kolejne atrakcje również przyciągnęły sporo chętnych, uczestnicy imprezy mogli porozmawiać z pracownikami SIMEKO na temat nowych zasad wywożenia odpadów, wziąć udział w eko-konkursach, posłuchać występów zespołów ludowych a także obejrzeć pokaz ratownictwa w wykonaniu OSP Janowice Wielkie, po którym chętni mogli obejrzeć sprzęt używany podczas akcji a także spróbować swoich sił w cięciu samochodu czy też wybijaniu szyb, oczywiście wszystko pod okiem doświadczonych strażaków.

Odbyły się również turnieje w badmintona oraz piłkę siatkową które zgromadziły liczną publiczność oraz zaangażowały wielu uczestników. Jednak zdecydowanym hitem dnia były pierwsze wybory Miss Ziemi Janowickiej które wzbudziły bardzo duże zainteresowanie oraz rozgrzały emocje publiczności która do ostatnich chwil trzymała kciuki za swoje faworytki. W rezultacie konkursu Tytuł Miss Ziemi Janowickiej oraz Miss Publiczności przypadł Paulinie Markowiak, Tytuł I Wice Miss otrzymała Karolina Czerniawska, a tytuł II Wice Miss Joanna Pyka.

Na zakończenie konkursu odbył się uroczysty taniec Miss z Wójtem Gminy. Impreza tradycyjnie zakończyła się wspólną zabawą taneczną która trwała do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Pani Marioli Wildeman za udostępnienie terenu pod organizację imprezy.

Organizatorem imprezy byli: Gmina Janowice Wielkie, Sołectwo Wsi Janowice Wielkie, Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości, Pałacyk Trzcińśko
Partnerem Wydarzenia był Tauron Dystrybucja
Sponsorami byli: Złoty Potok Resort w Świeradowie Zdroju, Restauracja Przycup w Dolinie w Radomierzu, Fundacja Polska Miedź

Janowianki - 2012

W dniu 30 czerwca 2012 roku na terenie Pałacyku Trzcińsko miało miejsce święto Gminy Janowice Wielkie – Janowianki 2012. Impreza miała charakter sportowo – rekreacyjny, tak więc mieszkaniec naszej gminy, duży czy mały, znalazł coś dla siebie.

Imprezie towarzyszyły występy lokalnych zespołów ludowych: Różanka, Rudawianie oraz Bolczowianie, występy dzieci ze szkoły podstawowej oraz młodzieży ze Świetlicy Wiejskiej „Rudawy”. Jednak ważną częścią imprezy były również zawody sportowe które przez prawie cały dzień były rozgrywane na terenie przypałacowego parku. Jedną z najważniejszych tegorocznych konkurencji był I Bieg Janowicki po trasie o długości prawie 6 km. Rozegrano również turniej w siatkówkę oraz badmintona, miało miejsce przeciąganie liny oraz wyścigi w workach. Emocji dostarczyła Ochotnicza Straż Pożarna w Janowicach Wielkich która przygotowała pokaz ratownictwa i spektakularnie pocięła samochód w celu uwolnienia kierowcy. Na koniec wszyscy bawili się i tańczyli przy muzyce zespołu FORTE który grał i śpiewał prawie do drugiej w nocy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i zapoznania się z wynikami sportowymi:

Janowianki - 2011

Na brak atrakcji nie mogli narzekać Ci, którzy pojawili się na imprezie „Janowianki” – Święcie Gminy Janowice Wielkie, które w minioną sobotę, 18 czerwca, odbyło się na terenie Pałacyku Trzcińsko. Po uroczystym przemarszu Korowodu Świętojańskiego, oficjalnego otwarcia festynu dokonał Wójt Gminy Janowice Wielkie, pan Kamil Kowalski. Później rozpoczęły się występy sceniczne dzieci z Zespołu szkół w Janowicach Wielkich, zespołów śpiewaczych „Rudawianie” i „Różanka”.

Młodzież z Kościoła Zielonoświątkowego przygotowała i przeprowadziła zawody sportowe dla dzieci. Na najmłodszych czekały poza tym stoiska z zabawkami i słodyczami, dmuchana zjeżdżalnia i trampolina, malowanie twarzy, gry i zabawy integracyjne. Można było również pojeździć konno, z czego skorzystały nie tylko dzieci. Na końskim grzbiecie pojawiła się również spora grupa dorosłych. W niezwykle widowiskowy sposób zaprezentowali się strażacy z OSP w Janowicach Wielkich. Na kilkanaście sekund zapłonął na terenie imprezy samochód. Strażacy w brawurowy sposób ugasili pożar, a następnie dali pokaz udzielania pierwszej pomocy. Po strażakach na scenę wkroczyli wojowie z wczesnośredniowiecznej grupy „Wotan Hird”. Prowadzone przez nich walki były niezwykle realistyczne. Członkinie grupy poprowadziły natomiast pochód z wiankami, które następnie puszczone zostały do wód Bobru. Wianki przygotowane zostały przez mieszkańców w ramach konkursu. Zwyciężyła w nim Amelia Świerk, drugie miejsce zajęła Bronisława Kruze, a trzecie – Róża Brzezińska. Święto stało się również okazją do wręczenia odznaczeń dla janowickich strażaków. Odznakę za wysługę lat otrzymali: Łukasz Wdowiak, Krzysztof Zięba, Janusz Dul, Jan Palica. Odznakę wzorowego strażaka otrzymali: Kamil Grejtowicz, Piotr Śmiech, Łukasz Wdowiak. Ok. godz. 21 rozpoczęła się zabawa taneczna, po mistrzowsku prowadzona przez zespół „Forte” w składzie: Andrzej Dudziak, Tomasz Mydłowski, Grzegorz Świergała. W przerwie uczestnicy zabawy mogli obejrzeć pokaz powojennych zdjęć Janowic Wielkich i Miedzianki, przygotowany przez Fundację Przystanek Dobrych Myśli.

Organizatorami festynu byli: Gmina Janowice Wielkie, Sołectwo Janowice Wielkie, OSP Janowice Wielkie, Stowarzyszenie Polsko-Niemiecko-Duńskie „Rudawy”, Kościół Zielonoświątkowy Zbór Janowice Wielkie, Pałacyk Trzcińsko.

Sponsorami byli: Grupa Turon EnergiaPro, Kościół Zielonoświątkowy Zbór Janowice Wielkie

Za pomoc w realizacji imprezy organizatorzy serdecznie dziękują: radnemu Jackowi Gołębskiemu, radnemu Andrzejowi Ussowi, Maćkowi Modzelewskiemu, firmie Betform Art , Starostwu Powiatowemu w Jeleniej Górze, Nadleśnictwu „Śnieżka” w Kowarach.