Janowianki - 2017

W sobotę, 24 czerwca, w dzień imienin Jana – założyciela wsi, która pełni funkcję siedziby gminy licznie zebrali się mieszkańcy 6 sołectw, aby jak co roku uczestniczyć w Święcie Gminy tzw. ”Janowiankach”. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia był wianek – element przewijający się w każdym zorganizowanym konkursie.

Wydarzenie rozpoczęło się ok. godz. 12:00 w Parku „Zielona Dolina” w Janowicach Wielkich. Na gromadzącą się społeczność gminy czekały liczne atrakcje: stoisko gastronomiczne („Tramp”, Bartłomiej Podkański), wata cukrowa oraz popcorn (p. Damian Bolinowski), słodki poczęstunek oraz malowanie twarzy (Sołectwo Janowice Wielkie), dmuchańce skakańce („Santex”, Paweł Grzeszkiewicz), ogromny basen z kulami do chodzenia po wodzie wraz z mini salonem piękności, w którym dziewczynki mogły sobie zapleść kolorowe warkoczyki oraz wykonać naklejki na paznokcie („Perfekcjonistki”, p .Dorota Paszek), stoisko z zabawkami (p. Jacek Sorys) oraz z odręcznie wyplatanymi bransoletkami z muliny (p. Michał Jasiński), tatuaże z henny (p.Teresa Radkiewicz), punkt, w którym bezpłatnie badano słuch ( „Marmed”, p. Aleksandra Semenowicz), loteria fantowa organizowana przez Stowarzyszenie „Góry Szalonych Możliwości” na rzecz „Wędrownego Przeglądu Piosenki Polana”, a także ekspozycja 6 aut marki Skoda i Kia (Ultima Auto, Salon i Serwis Kia i Skoda, Get in leasing).
Po krótkim przedstawieniu zarysu dnia oraz hojnie wspierających gminne wydarzenie Partnerów konferansjerzy (w tej roli pracownicy Urzędu Gminy: Dominik Jakubów i Robert Gudowski) zaprosili do wspólnej zabawy. Część konkursową święta rozpoczęli najmłodsi, wykazując się niezwykłą kreatywnością i talentem w konkursie plastycznym pn.: ”Portret Wójta z wiankiem na głowie”. Jury oceniające 17 prac miało nie lada orzech do zgryzienia. Ostatecznie nagrodzono trzy pierwsze miejsca, Skarbnik Gminy przyznał jedno specjalne wyróżnienie, natomiast pozostałych uhonorowano nagrodami pocieszenia. Kolejnym konkursem kierowanym typowo do dzieci były „Wiankowe Puzzle”. Dziesięciu ochotników miało za zadanie ułożyć hasło z wcześniej pociętych elementów, które otrzymali w kopertach. Zadania nie ułatwiały porywy wiatru, lecz ostatecznie wyłoniono zwyciężczynię.
Kolejnym punktem programu był sprawnościowy konkurs pn.: ”Zręcznościowy wianuszek”. Udział w rywalizacji brały trzyosobowe zespoły, które musiały pokonać tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. Największym zainteresowaniem i dopingiem cieszyła się ostatnia część wyścigu – pokonanie wyznaczonego dystansu przez dwie osoby w specjalnie przygotowanych drewnianych nartach. O sukcesie decydowała umiejętność współpracy i nienaganna koordynacja.

W międzyczasie w Parku „Zielona Dolina” pojawili się strażacy OSP Janowice Wielkie wraz z przedstawicielami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Swoją obecność podczas święta zaznaczyli sygnałem dźwiękowym oraz świetlnym, ku uciesze najmłodszych. Oprócz tego, zaprosili dzieci do zwiedzania wozu strażackiego, obejrzenia sprzętu, jakim posługują się na co dzień oraz do sportowej rywalizacji, organizując tor przeszkód. Jak zawsze cieszył się on sporym powodzeniem. Zawodników podzielono na trzy grupy wiekowe. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymali nagrody z rąk strażaka w pełnym umundurowaniu. Zwieńczeniem wysiłku fizycznego był pokaz armatki wodnej, który wszystkim przyniósł przyjemne ochłodzenie. Równolegle do trwającego „strażackiego wyścigu” w Parku pojawił się policyjny radiowóz. Dzielnicowy znany ze służb na terenie gminy wraz z przedstawicielem Wydziału Prewencji jeleniogórskiej Komendy Miejskiej Policji opowiadał o pracy policjanta, a także prezentował sprzęt. Panowie w sposób praktyczny podjęli temat kradzieży rowerów znakując dwukołowe pojazdy. Niewątpliwie wyczekiwanym momentem było pojawienie się wśród zgromadzonych Komisarza Lwa – policyjnej maskotki. Komisarz brawurowo zabawiał najmłodszych, a także chętnie pozował do zdjęć. W tę rolę wcielił się Sekretarz Gminy, p. Miłosz Kamiński. W tym samym czasie przeprowadzono konkurs pn.” Wiankowy siłacz/siłaczka”, podczas którego zarówno Panie, jak i Panowie walczyli o jak największą liczbę podniesień obciążenia w czasie 1 min. Ok. godz. 15:00, kiedy obiekt „Zielona Dolina” coraz liczniej wypełniał się świętującymi mieszkańcami oficjalnie powitano wszystkich zgromadzonych i za pomocą pantomimy przedstawiono, jakie atrakcje zaplanowano na najbliższe godziny. W tym samym czasie rozpoczęto także zbiórkę karmy dla zwierząt będących pod opieką Fundacji Mondo Cane w ramach projektu „Nasi bracia mniejsi” realizowanego przez Fundację „Przystanek Dobrych Myśli”, dofinansowanego w ramach programu „Na dobry początek” przez Fundację BGK.
Dalsza część dnia również wypełniona była atrakcjami. Przeprowadzono konkurs wiedzy pn.” Wianek mądrości”, podczas którego mieszkańcy udzielając odpowiedzi na pytania dotyczące ich miejsca zamieszkania wygrywali nagrody. Uczniowie GZSz im. W. Rutkiewicz pod opieką nauczycieli zaprezentowali grupowy taniec oraz inscenizację bajki „Kopciuszek”. Następnie pokaz taneczny pn.” Taniec z wiankami” przeprowadziła instruktorka zumby Asia Zamojska wraz z 8 osobowym zespołem. W międzyczasie na boisku do piłki siatkowej przy dawnej fabryce rozgrywał się coroczny turniej piłki siatkowej, sędziowany przez p. Piotra Lesińskiego. Kiedy siatkarki i siatkarze walczyli o sportowe trofea na scenie w Parku ”Zielona Dolina” pojawiły się miejscowe zespoły: „Rudawianie” i Bolczowianie” zachwycając publiczność repertuarem muzycznym oraz tanecznym. Równocześnie w gminnym namiocie rozpoczęto zbiórkę publiczną pod nazwą: ”Wsparcie działalności janowickich klubów sportowych UKS Sokoliki i GLKS Rudawy” zarejestrowaną pod nr 2017/2877/KS w wyniku której zebrano fantastyczną kwotę - 1375,50 zł. Na chwilę obecną zbiórka jest już rozliczona, a zebrane fundusze po równo podzielone i przekazane siatkarkom i piłkarzom. Tuż obok miejsca zbiórki na mieszkańców czekał "Wianek nagród" - barwna konstrukcja wzorowana na kształt koła fortuny. Każdy mógł wziąć udział w zabawie, "zakręcić" wiankiem i wygrać ciekawe gadżety. Zainteresowanie Wiankiem było ogromne - świadczyła o tym bez przerwy rosnąca kolejka Po zakończeniu części artystycznej na scenie pojawiły się panie, Anna Świerk oraz Krystyna Pisarska wręczając młodzieży odznaki turystyczne oraz upominki w nagrodę za aktywny udział w projekcie „Nasi bracia mniejsi”.
Punktem w harmonogramie dnia budzącym największe sportowe emocje było przeciąganie liny. Panie i panowie rywalizowali w obrębie swoich płci w 3-osobowych zespołach. Starcie finałowe polegało na pojedynku kobiet (2 najsilniejsze zespoły) przeciwko najlepszej męskiej drużynie. Ku zaskoczeniu licznie zgromadzonych kibiców ze starcia zwycięsko wyszły Panie! 
Kolejnymi konkursami kierowanymi do pełnoletnich mieszkańców gminy były: „Męskie toczenie wianka” oraz „Wiankowy Slalom”. Pierwszy był kierowany wyłącznie do panów, drugi do pań. Oba polegały na jak najszybszym pokonaniu toru przeszkód z m.in: oponą (wiankiem) do przerzucenia/przetoczenia. Zawodnicy stanęli na wysokości zadania „walcząc” o każdą sekundę przy gromkim aplauzie obserwatorów. O zwycięstwie w głównej mierze zadecydował łut szczęścia – ostatnim elementem wyścigu, zarówno dla pań i panów było odnalezienie ukrytych monet w pojemniku pełnym piasku.
Jedynym z ważniejszych momentów święta gminy było rozstrzygnięcie gry terenowej pn.: ”Szukanie wianka”, która rozgrywana była w połowie czerwca. Cała piątka uczestników z niecierpliwością czekała, aby usłyszeć werdykt. Reguły gry były bardzo proste – zgłoszeni poprzez portal społecznościowy Facebook gracze otrzymywali wskazówki dotyczące konkretnych miejsc usytuowanych na terenie gminy. Ich zadaniem było rozwikłanie zagadki, udanie się do miejsca, które wskazywała zagadka, zrobieniu sobie zdjęcia i przesłaniu go pracownikowi Urzędu Gminy celem otrzymania kolejnej wskazówki. Grę wygrała osoba, która najszybciej przesłała rozwiązanie ostatniej zagadki. Zapał i gorliwość zawodników przeszła nasze najśmielsze oczekiwania – gra toczyła się z dnia na dzień, a o zwycięstwie decydowały minuty. W związku z wpływem dwóch maili o tej same godzinie na wskazany adres przyznano dwa pierwsze miejsca – p. Justynie Brzezińskiej oraz Kacprowi Szkaradkowi. Na drugim miejscu uplasowała się p. Karolina Heromińska, za nią p. Marcin Michoń, natomiast stawkę zamknęła Świetlica wiejska „Rudawy”.
Tuż przed zabawą taneczną miejsce miał punkt kulminacyjny części konkursowej „Janowianek” – Wielkie Wiankowe Starcie Sołtysów. Udział w nim wzięli gospodarze 6 sołectw wchodzących w skład gminy. Byli oni sprawdzani pod kątem wiedzy ogólnej o gminie, koordynacji ruchowej (slalom z jajkiem położonym na łyżce stołowej), zdolności plastycznych (narysowanie inwestycji zrealizowanej w obrębie sołectwa), znajomości przydatnych umiejętności (wiązanie krawata), kontaktu z mieszkańcami (ekspresowe dostarczenie listu z żółtą zwrotką osobie, posiadającej określony wcześniej element garderoby). Po zsumowaniu punktów zaszczytny tytuł najbardziej wszechstronnego Sołtysa otrzymał p. Andrzej Brudziński z Miedzianki.
Chwilę po godzinie 20 na scenie pojawił się miejscowy zespól muzyczny "Forte", który poprowadził zabawę taneczną dla mieszkańców. Święto Gminy zakończyło się ok. 1:30 w nocy. Mieszkańcom dziękujemy za fantastyczną zabawę! Do zobaczenia za rok!

red.
Jako organizatorzy składamy wyrazy wdzięczności wszystkim Partnerom Wydarzenia. Dzięki Waszemu wsparciu mogliśmy zagwarantować wiele atrakcji oraz zakupić mnóstwo pięknych nagród.
Serdecznie dziękujemy: Dr. Schneider Automotive Polska, Thom Polska, Jelenia Plast, Ultima Auto Sp. z o.o. Salon i Serwis Skoda i Kia, Get in leasing, P.H.U. „Müller”, Restauracja "Przycup w Dolinie", Orange, Pryzmat Tonery i Tusze do Drukarek, Hotel Gołębiewski, Betform Art, Atelier Igła&Nitka, Smażalnia Ryb "U Andruszka",Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Trendy Hair Fashion, Elements Jelenia Góra, Sławomir Skalany, Ochotnicza Straż Pożarna wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą z Janowic Wielkich, Sołectwo Janowice Wielkie, Leroy Merlin, Dzięciołowski Sp. z o.o., Ambasada Urody Iwona Łapińska, p. Teresa Radkiewicz, Elipson, Miłosz Radkiewicz, Marmed Centrum Słuchu Sp.z o.o., Salon kosmetyczny Karolina Kina, "Sofi" Hurtownia ogrodnicza, Fundacja Maraton Karkonoski, Simeko, GLKS "Rudawy".
Dziękujemy także wszystkim osobom, które czynnie zaangażowały się w organizację Święta Gminy:

 • Uczniniom, Nauczycielom i Dyrekcji GZSz im. W. Rutkiewicz w Janowicach Wielkich za wspaniały program artystyczny;
 • Zespołom: „Rudawianie” i „Bolczowianie” za fantastyczny występ;
 • Zespołowi „Forte” za poprowadzenie zabawy tanecznej;
 • OSP wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą za organizację toru przeszkód, pokaz sprzętu i armatki wodnej;
 • Pracownikom Wydziału Prewencji KMP z Jeleniej Góry oraz janowickiemu Dzielnicowemu za prelekcję, pokaz sprzętu oraz znakowanie rowerów;
 • Sołtysowi Janowic Wielkich wraz z Radą Sołecką za zorganizowanie malowania buziek dla dzieci i słodkiego poczęstunku, a także osobom, które obsługiwały wspomniane stoiska (p. Zofia Dul, p. Małgorzata Szkaradek, p. Magda Nowak)
 • Osobom, które upiekły ciasta przeznaczone na pyszny, sołecki poczęstunek (p.Sylwia Ślawska, p. Aneta Sasiela, p. Zofia Dul, p. Aneta Dudek, p. Małgorzata Szkaradek, p. Grażya Sobierajska p. Paulina i Damian Górniccy, Zespół Rudawianie);
 • Sołectwu Trzcińsko za udostępnienie sprzętu muzycznego, stołów i krzeseł;
 • Asi Zamojskiej wraz z dziewczętami (Barbara Muszyńska, Justyna Płodzień, Laura Arciuch, Monika Pawlak – Bladyn, Magdalena Kosno, Alicja Bednarczyk, Maja Koczubaj, Magdalena Wałęska) za pokaz zumby;
 • Panu Piotrowi Lesińskiemu, za doradztwo i nieocenioną pomoc na każdym etapie planowania konkurencji sportowych, za całodniową pracę podczas „Janowianek" z sędziowskim stoperem w ręku;
 • Sławomirowi Skalanemu wraz z rodzicami dzieci należących do klubu GLKS Rudawy za pomoc w zdobyciu gadżetów;
 • Panom: Łukaszowi Chochołowi i Dawidowi Oleksemu za zagwarantowanie opieki medycznej mieszkańcom podczas wieczornej zabawy tanecznej;
 • Pani Agacie Brodziak, za pomoc w pracach nad dekoracją sceny;
 • Wszystkim Sołtysom, za dystans do siebie i wzięcie udziału w „Wielkim Wiankowym Starciu Sołtysów”;
 • Błażejowi Stankiewiczowi i Pawłowi Drygalskiemu za wykonanie konstrukcji, „Wianka Nagród”, Dominikowi Jakubów i Jakubowi Jakubów za nadanie mu artystycznego wyrazu;
 • Pracownikom technicznym i interwencyjnym gminy (Robert Gapiński, Jan Palica, Jerzy Joachimowski, Grzegorz Dranka, Jarosław Czerwik) za zajęcie się całością ruchomej infrastruktury oraz sprzętem muzycznym;
 • Wszystkim, których nie znamy z imienia i nazwiska, którzy zostali po zakończeniu imprezy i pomogli w uporządkowaniu Parku „Zielona Dolina”

Organizacyjnie za całością pozytywnego, janowiankowego „zamieszania” stoją: p. Kamil Kowalski, p. Miłosz Kamiński, p. Robert Gudowski, Dominik Jakubów, Robert Gapiński, Karolina Rokicka, Katarzyna Praczyk, Emilia Parzygnat, Kinga Rożko.