Janowianki - 2019

W sobotę 15 czerwca w Parku „Zielona Dolina” odbyła się dziewiąta edycja Święta Gminy Janowice Wielkie pod nazwą Janowianki. Wzięli w nim udział mieszkańcy, wystawcy, partnerzy wydarzenia oraz samorządowcy.

Zabawa zaczęła się ok. godz. 14. Na przybyłych czekały liczne atrakcje, o czym na bieżąco informował prowadzący imprezę Dominik Jakubów. Dzieci bezpłatnie mogły skorzystać z zabawy na dmuchańcach i eurobungee, wziąć udział w grach i animacjach z Królem Julianem z kreskówki, uczestniczyć w doświadczeniu z suchym lodem, zrobić zdjęcia w foto budce oraz z Komisarzem Lwem – Maskotką Komendy Miejskiej Policji, poprzez zabawę zgłębić tajniki ekologii z Nadleśnictwem Śnieżka w Kowarach, posilić się pyszną watą cukrową i popcornem, które serwował Damian Bolinowski.
To oczywiście nie wszystkie atrakcje. W sołeckim namiocie można było spróbować przepysznych wypieków gospodyń z Janowic Wielkich, w namiocie gminnym zakręcić wiankiem nagród i wygrać atrakcyjne vouchery i gadżety: m.in. dwudniowy pobyt w hotelu, zabiegi kosmetyczne, złotą biżuterię. Rokrocznie podczas Janowianek organizatorzy przeprowadzają zbiórkę publiczną, z której dochód przeznaczany jest na wybrany cel społeczny. Nie inaczej było w tym roku. Zgromadzoną kwotę 2191 zł przekazano Zarządowi OSP Janowice Wielkie w celu zakupienia radia mobilnego do samochodu Star. Jak co roku Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości z p. Krystyną Pisarską na czele przygotowało loterię fantową, z której dochód zostanie przeznaczony na organizację lipcowego Przeglądu Piosenki „Polana”. Dania z grilla i chłodne napoje serwowała niezawodna restauracja Tramp. Po raz drugi w Parku „Zielona Dolina” gościli Robert Sadowski i Marta Sikorska, dzięki którym uczestnicy zabawy mogli zaopatrzyć swój barek w pyszne bułgarskie wina, ale także dokonać degustacji na miejscu. Tuż obok ustawiło się stoisko z ręcznie wykonywanymi bransoletkami oraz straganik z zabawkami. Dużą atrakcją okazał się przyjazd przedstawicieli grupy Motocyklowe Karkonosze, którzy zafundowali dzieciom i młodzieży nieodpłatne przejażdżki. W trakcie Janowianek nie zabrakło obecności służb mundurowych: policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, którzy znakowali rowery oraz prezentowali sprzęt, strażaków - nurków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, którzy zapewnili przejażdżki pontonem, druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowicach Wielkich, którzy przeprowadzili ćwiczenia z ratownictwa medycznego oraz krótki wykład o bezpieczeństwie w okresie wakacyjnym. Zainteresowaniem cieszyły się atrakcje dodatkowe – gaszenie domku oraz zabawa zręcznościowa przy użyciu sprzętu hydraulicznego. Największą radość jednak sprawiła dzieciom kurtyna wodna, która dała ukojenie podczas upału. Dziecięcym skokom i biegom nie było końca.
Tradycyjnie, podczas Janowianek odbyły się: występ artystyczny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich przygotowanych przez p. Ilonę Hykalik, turniej piłki siatkowej, zawody w przeciąganiu liny oraz tor przeszkód poprowadzone przez p. Piotra Lesińskiego. Nieodłącznym elementem święta gminy Janowice Wielkie jest konkurs na najładniejszy wianek. W tym roku można było wystartować w dwóch kategoriach: jako osoba prywatna, bądź ugrupowanie. W tej drugiej kategorii bezkonkurencyjna okazała się świetlica wiejska w Komarnie z pięknym dużym wiankiem, która jako jedyna podjęła wyzwanie. Jury postanowiło szczególnie wyróżnić podopiecznych p. Grażyny Sobierajskiej przekazując im wszystkie trzy przygotowane nagrody. W kategorii osób prywatnych wybór trzech najlepszych wianków był niezwykle trudny. Były wianki z kwiatów sztucznych, żywych, polnych, a nawet jadalny wianek! Ostatecznie wiankowe starcie zwyciężyła p. Dzióbek z Komarna.
Zwieńczeniem Janowianek była zabawa taneczna z zespołem Silver Efi Band, która potrwała do godziny 2:30.
O oprawę medialną imprezy zadbała telewizja Strimeo oraz portale: jelonka.com oraz portalik24.pl
Tekst: Karolina Rokicka
Zdjęcia: Marek Kusz

 


Red. Pragniemy złożyć szczególne podziękowania oraz wyrazy wdzięczności wszystkim Partnerom Wydarzenia, których grono tworzyło przeszło 40 podmiotów. Wasze bezinteresowne wsparcie pozwoliło zapewnić uczestnikom święta Gminy Janowice Wielkie pn. Janowianki liczne atrakcje oraz dopomogło w zakupie ww. radia mobilnego.
Nasi tegoroczni Partnerzy to: Betform-Art., Hotel Gołębiewski Karpacz, Koralikowo Beata M., Termy Cieplickie, Jelenia Plast, DepilConcept w Wałbrzychu, Huta Szkła Kryształowego Julia, Pryzmat Jelenia Góra, p. Kornel Gajewicz Stonoga Bawialnia, PKP Polskie Linie Kolejowe, YES Adrian Brzozowski, Akademia Happy Kids, Centrum Nauki W&W, Restauracja Przycup w Dolinie, Papugarnia Karpacz, Dr. Schneider Unternehmensgruppe, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, Kowary Pałacowa Bawialnia, Stylizacja Paznokci Patrycja Butyńska, Salon Kosmetyczny Karolina Kina, Smażalnia Ryb "U Andruszka", Nadleśnictwo "Śnieżka", Lasy Państwowe, Thom Polska, Biuro Podróży "Trendy Travel", Atelier Igła&Nitka, Browar Miedzianka, Ambasada Urody Iwona Łapińska, Park Bajek, Time Gates - Bramy Czasu, Robert Sadowski, Falconart Meble Na Wymiar, Jar - Bud Jarosław Baran, Oriflame, Trendy Hair Fashion Jelenia Góra, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze, Ochotnicza Straż Pożarna w Janowicach Wielkich, Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze, Apteka "Nadzieja" w Janowicach Wielkich, Motocyklowe Karkonosze, Asia Zamojska, Restauracja Tramp.

Dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w organizacje festynu:

  • uczniom, nauczycielom oraz dyrekcji Szkoły Podstawowej im. W. Rutkiewicz w Janowicach Wielkich za przygotowanie występu artystycznego;
  • służbom mundurowym - KMP w Jeleniej Górze, KM PSP w Jeleniej Górze, OSP w Janowice Wielkie za pokazy, wykłady edukacyjne i inne atrakcje;
  • Sołtysowi wsi Janowice Wielkie, p. Tomaszowi Fijałkowskiemu, Radzie Sołeckiej oraz paniom w osobach: Ewa Golis, Monika Prokopow, Jolanta Nowak, Zofia Dul, Joanna Fijałkowska, Krystyna Serwaczak, Ewa Szczeblewska, panu Łukaszowi Reszka, Gminnej Radzie Seniorów, Piekarni Agnieszki i Krzysztofa Szpecht za przygotowanie sołeckiego poczęstunku i jego obsługę;
  • Przewodniczącemu Rady Gminy w Janowicach Wielkich p. Krzysztofowi Zawadzkiemu za ufundowanie nagród w konkursie sprawnościowym;
  • grupie Motocyklowe Karkonosze za zorganizowanie bezpłatnych przejażdżek dla dzieci;
  • Asi Zamojskiej za pokaz zumby;
  • Zespołowi Silver Efi Band za poprowadzenie zabawy tanecznej;
  • Piotrowi Lesińskiemu za pomoc przy planowaniu konkursów oraz za ich przeprowadzenie;
  • Pani Dorocie Obajda za malowanie dziecięcych buziek;
  • Panom: Pawłowi Parzygnat, Markowi Kusz, Arturowi Laszkiewiczowi Zbigniewowi Wadowskiemu za pomoc organizacyjną przed i po Janowiankach;
  • Markowi Kusz za foto relację;
  • Dominikowi Jakubów za poprowadzenie imprez;
  • lokalnym mediom za obecność w trakcie imprezy;
  • wszystkim, którzy uczestniczyli w święcie Gminy Janowice Wielkie, zwłaszcza tym, których nie odstraszyła niekorzystna aura podczas zabawy tanecznej.


Organizacyjnie za całością pozytywnego, janowiankowego „zamieszania”stoją pracownicy Urzędu Gminy w osobach: Emila Parzygnat, Julia Kusz, Karolina Rokicka, Kamil Kowalski, Robert Gapiński, Dominik Jakubów, Miłosz Kamiński.