Janowianki - 2016

Coroczne święto Gminy Janowice Wielkie nawiązuje do imienia założyciela wsi, która jest obecnie siedzibą gminy. W okolicach dnia świętego Jana, odbywają się Janowianki. Organizatorzy zapewnili liczne atrakcje: V Bieg Janowicki, turnieje sportowe, występny artystyczne, konkurs wiedzy o gminie, stoiska dla najmłodszych oraz punkty gastronomiczne.

Mieszkańców przybyłych do Parku Zielona Dolina przywitała piękna pogoda. Pierwszym punktem programu był V Bieg Janowicki, który okazał się nie lada wyzwaniem w związku z temperaturą przekraczającą 30 stopni. Mimo to, na starcie pojawiło się 37 zdeterminowanych zawodników. Wszyscy biegacze pokonali dystans 10 km, za co zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i drobnymi gadżetami. Do walki o jak najlepsze miejsca zagrzewał R. Gudowski, Skarbnik Gminy. Po zakończeniu sportowej rywalizacji, zwycięzców biegu nagrodził Wójt w asyście p. Anny. Świerk, znanej janowickiej biegaczki.

W dalszej części dnia organizatorzy zapewnili kolejne sportowe atrakcje. Odbył się turniej piłki siatkowej, ping-ponga w trzech kategoriach wiekowych oraz konkurs przeciągania liny zorganizowany przez Sołectwo Janowice Wielkie, który cieszył się zainteresowaniem obu płci. Zarówno panie, jak i panowie wzięli udział w rywalizacji. Miłośnicy wydarzeń kulturalnych również znaleźli coś dla siebie. Uczniowie GZSz przedstawili na scenie bajkę, wprowadzając publiczność w dobry nastrój. Następnie wystąpiły zespoły ludowe: Bolczowianie i Rudawianie. Poza umiejętnościami wokalnymi zaprezentowały również talent taneczny. Od początku imprezy odbywała się loteria fantowa, prowadzona przez panie K. Pisarską i H. Pisarską - Rogowską, w której można było wygrać różne drobiazgi. Dochód z loterii przeznaczono na Wędrowny Przegląd Piosenki „Polana”. Mieszkańcy posiadający zdolności manualne mogli we współzawodnictwie na najładniejszy wianek, którego rozstrzygnięcie wiązało się z atrakcyjnymi nagrodami. Warto zaznaczyć, że konkurs ten jest co roku stałym punktem programu Janowianek. Dla najmłodszych zorganizowano dmuchane zabawki, stanowisko z kulami do chodzenia po wodzie, stoisko z balonami i zabawkami, punkt malowania buziek obsługiwany przez przedstawicielki Sołectwa Janowice Wielkie. Punkty gastronomiczne obsługiwali: Dan - Kat Kamienna Góra, Stoiska Winiarskie Ardea oraz p. Zbigniew Kopczyński. Ponadto pod sołeckim namiotem zorganizowało pyszny poczęstunek, z którego dochód przeznaczono na rehabilitację małego Filipka Janasa. Kolejnym - powtarzającym się co roku - punktem imprezy było nagrodzenie laureatów konkursu na najładniejsze obejście wsi Janowice Wielkie. Jak podkreślali przedstawiciele komisji, wybór nie należał do łatwych, gdyż każdy ogród wyróżniał się nietuzinkowymi rozwiązaniami.
Główną atrakcją gminnego święta był wybór Perfekcyjnej Pani i Pana Domu. Siedem kobiet i siedmiu mężczyzn zmierzyło się w konkurencjach zręcznościowych, m.in. polegających na wbiciu jak największej liczby gwoździ w określonym czasie przez panie oraz zacerowaniu podartej skarpetki przez panów. Rywalizacja była na tyle zacięta, że w kategorii kobiet konieczne było przeprowadzenie dogrywki. Po podliczeniu punktów zaszczytny tytuł Perfekcyjnej Pani Domu otrzymała p. Małgorzata Szkaradek, natomiast Perfekcyjnym Panem Domu okrzyknięto p. Marcina Skrzeczynę. Część rozrywkową wydarzenia zakończył konkurs wiedzy o gminie. Konkurujące ze sobą drużyny wykazały się ogromem wiedzy, za co zostały nagrodzone. Całość imprezy poprowadzili panowie: Artur Szajna oraz Mariusz Serwaczak z zespołu Silver Band. Zwieńczeniem wydarzenia, jak co roku była zabawa taneczna przy muzyce granej na żywo przez ten właśnie zespół.
Sponsorami licznych nagród byli: Sołectwo Wsi Janowice Wielkie, Betform Art, Stoiska Winiarskie Ardea, Dan - Kat Kamienna Góra. Partnerzy wydarzenia to: Tauron Dystrybucja oraz Festiwal Ducha Gór. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy poświecili swój czas oraz włożyli wiele wysiłku, aby uświetnić coroczne święto.

Karolina Rokicka