Janowianki - 2018

W sobotę, 23 czerwca mieszkańcy 6 sołectw spotkali się w Parku Rekreacyjnym „Zielona Dolina”, aby celebrować coroczne Święto Gminy pn.”Janowianki”.
Imprezę ok. godz. 14:00 rozpoczęli konferansjerzy: Dominik Jakubów oraz Robert Gudowski – na co dzień pracownicy Urzędu Gminy.

Przywitawszy zebranych, przedstawiwszy licznych partnerów wydarzenia (było ich przeszło trzydziestu) zaprosili do korzystania z przygotowanych atrakcji. Najmłodsi nie zwlekali długo i pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych świetnie bawili się przy stanowisku euro boungee (czterostanowiskowej trampolinie), na dmuchańcu, w mobilnym placu zabaw, w basenie z padlerami oraz w kąciku piękności, gdzie powstawały prawdziwe arcydzieła: malowano twarze, wykonywano tatuaże oraz fantazyjne fryzury z doczepianymi, kolorowymi warkoczykami. Zabawa była tym lepsza, że nie było żadnych limitów – wszystkie atrakcje dla dzieci były bezpłatne i można z nich było korzystać do przysłowiowej woli. Dzieci nie trzeba było również namawiać do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, podczas którego przedstawiły nam swoją wizję gminy marzeń. Wszystkie prace były ciekawe i inspirujące, a Sołtysi (Agata Brodziak, Jolanta Sudak, Krzysztof Zawadzki, Sylwester Szkaradek) powołani do ich ocenienia mieli nie lada orzech do zgryzienia. Ostatecznie przyznali 3 miejsca medalowe, jednak nikt nie odszedł z pustymi rękoma – nagrody główne i pocieszenia wręczał Wójt Gminy, p. Kamil Kowalski z pomocą Karoliny Rokickiej. Oprócz tego, konferansjerzy zaprosili wszystkich uczestników plastycznych zmagań na poczęstunek watą cukrową, który ufundował Damian Bolinowski. W tym samym czasie dorośli mogli wziąć udział w loterii fantowej, poprowadzonej tradycyjnie przez Krystynę Pisarską i Hannę Rogowską – Pisarską, z której dochód przeznaczony zostanie na organizację kolejnej edycji Wędrownego Przeglądu Piosenki Polana. Tuż obok, w gminnym namiocie zebrani kręcili wiankiem nagród i losowali atrakcyjne gadżety. Kolorowa konstrukcja przez cały czas trwania imprezy przyciągała zaciekawionych mieszkańców i przyjezdnych, którzy „polowali” na upatrzone fanty i vouchery. Jednocześnie można było wesprzeć zbiórkę publiczną zarejestrowaną pod nr 2018/2728/KS pod nazwą: „Razem tworzymy miejsce odpoczynku w Rudawach Janowickich”. Dochód ze zbiórki został przekazany na rzecz Sołectwa Mniszków, w którym powstaje teren rekreacyjny, gdzie stanie drewniana wiata, będzie miejsce na ognisko, oraz nasadzenia zieleni. Na chwilę obecną zostały wykonane podstawowe prace ziemne. Po podsumowaniu zbiórki publicznej po raz kolejny utwierdziliśmy się w hojności mieszkańców Gminy Janowice Wielkie - zebraliśmy piękną kwotę w wysokości 2299,20 zł. Z przekazanych sołectwu funduszy najprawdopodobniej ufundowane zostanie ogrodzenie działki. Nad prawidłowym przebiegiem zbiórki, jak również losowaniem nagród czuwały Emilia Parzygnat i Julia Kusz. Nieopodal, w namiocie sołeckim można było posilić się domowymi wypiekami. Poza słodyczami na głodnych mieszkańców czekała pajda ze smalczykim wykonanym przez Z. Dul. Smaku dopełniały ogórki podarowane przez M. Szkaradek. Obsługą „smacznego” stoiska zajęli się przedstawiciele sołectwa Janowice Wielkie: pp. Szkaradek, Z. Dul, J. Nowak.

 

Pozostając w tematyce gastronomicznej…. smacznymi daniami z grilla oraz złotym trunkiem zebranych raczyli przedstawiciele Restauracji Tramp z Sobieszowa, degustacją i sprzedażą wina zajął się Robert Sadowski, natomiast pyszną watę cukrową i popcorn serwował wspomniany już Damian Bolinowski.
Wśród atrakcji skierowanych do pełnoletniego, głównie męskiego grona należy wymienić ekspozycję aut przygotowaną przez Salon Skoda, Kia, Isuzu - Ultima Auto. Zaprezentowano 6 modeli aut: Skoda Karoq, Skoda Rapid, Skoda Citigo, Kia Sorento, Kia Niro oraz Kia Stonic przy których obecni byli doradcy handlowi udzielający odpowiedzi na pytania i umawiający jazdy próbne.
Podczas Janowianek w parku „Zielona Dolina” pojawili się przedstawiciele zaprzyjaźnionych służb mundurowych. Grupę wodno-nurkową z KM PSP JRG 1 reprezentowali Piotr Śmiech i Piotr Zakrzewski, którzy poprowadzili wykład nt. ratownictwa wodnego. Panowie zdradzili wiele ciekawostek, m.in. w jaki sposób nurek porozumiewa się z kolegą, który asekuruje go na brzegu zbiornika. Wykład, jak również sama prezentacja praktyczna zaciekawiła i dzieci i dorosłych, którzy licznie otoczyli strażaków. Po drugiej stronie kompleksu „Zielona Dolina” stacjonowali przedstawiciele Wydziału Prewencji KMP w Jeleniej Górze, a wśród nich m.in.: asp. Bogusław Biniek, znany z codziennej służby na terenie Gminy. Policjanci opowiadali o swojej pracy, prezentowali sprzęt, jakim posługują się na co dzień, znakowali rowery. Radosnym momentem, szczególnie dla najmłodszych było pojawienie się maskotki Komendy – Komisarza Lwa, który chętnie pozował do zdjęć, machał i ściskał dłonie. W tym roku wcielił się w niego Artur Górnicki.
Swój udział w Janowiankach mieli tradycyjnie strażacy OSP Janowice Wielkie. W tym roku przygotowali rodzinny tor przeszkód, w którym jednocześnie startował dorosły i dziecko. Zabawy było co nie miara, zwłaszcza podczas „gaszenia” tekturowych domków za pomocą hydronetki. Rywalizacja była zacięta, za sprawą kolejnych atrakcyjnych nagród. Wieczorem, podczas zabawy tanecznej janowiccy druhowie (Paweł Engiel i Piotr Sadowski) zadbali o mieszkańców stanowiąc zabezpieczenie medyczne.
Tuż po pokazie grupy wodno-nurkowej na scenie pojawiły się zespoły muzyczne: Bolczowianie oraz Rudawianie, prezentując ciekawe programy muzyczno-taneczne. W repertuarze nie zabrakło piosenek o typowo janowiankowej tematyce, co bardzo podobało się publiczności. Ok. godz. 15:00 odbyły się warsztaty kulinarne poprowadzone przez Annę Rumińską podsumowujące projekt „Janowicki Notes Kulinarny” – dotowany w ramach programu „Dolnośląskie Granty”. Kulinarne arcydzieła, które tam powstały były przepyszne!
Niedługo po warsztatach rozdano upominki dzieciom ze świetlicy wiejskiej „Rudawy” , które uczestniczyły w projekcie „Śmieci skrzydeł nie mają” – kolejnej inicjatywie Krystyny Pisarskiej.
Chwilę później na scenie pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej pod opieką pań: Renaty Lesińskiej i Marii Nowakowskiej w programie artystycznym o pszczółce Mai. Równolegle, teren parku w towarzystwie Piotra Lesińskiego opuszczali śmiałkowie, chcący spróbować swoich sił w turnieju piłki siatkowej. Podczas gdy na boisku toczyły się mecze, Zieloną Dolinę opanowali artyści z Młodzieżowego Teatru Cyrkowego „Cyrkland”. Magicznym sztuczkom, akrobacjom, tańcom nie było końca. Licznie zebrane pod sceną dzieci bacznie obserwowały występujących, jak również chętnie zgłaszały się do czynnego udziału w zabawie.
Po emocjonujących występach przyszła pora nagrodzić uczestników konkursu na najładniejszy wianek. W tym roku rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach: mieszkańcy (pojedyncze osoby) i ugrupowania. Od wczesnych godzin popołudniowych przyjmowaliśmy konkursowe wianki. Komisja oceniająca złożona z Sołtysów po raz kolejny musiała dokonać ciężkiego wyboru. W kategorii mieszkańców przyznano 3 nagrody główne, natomiast wśród ugrupowań zwyciężyła świetlica z Komarna, która jako jedyna wzięła udział w konkursie. W związku z tym, że wianek był wykonany bardzo pracochłonną metodą jury jednogłośnie stwierdziło, że wykonawcom należą się wszystkie przygotowane prezenty w tej kategorii.
Jednym z najbardziej lubianych konkursów, który na stałe wpisał się w program imprezy jest przeciąganie liny. W rywalizacji chętnie udział wzięli zarówno panowie,jak i panie. W tym roku do zabawy zgłosiła się także męska reprezentacja Urzędu Gminy. Podczas tej konkurencji „pole do popisu” miała nasza pani fotograf – Katarzyna Praczyk, która przez cały dzień uwieczniała wszystkie radosne momenty.
Najbardziej wyczekiwanym momentem dnia było „damsko-męskie starcie”, w którym udział wzięła p. Jolanta Sudak, Główna Księgowa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z 5-cio osobową, damską drużyną oraz p. Kamil Kowalski, Wójt Gminy Janowice Wielkie, który w swoich szeregach miał 5 panów. Załogi musiały wykonać 5 zadań zręcznościowo – sprawnościowych i początkowo „szły łeb w łeb”. Szalę wygranej na stronę panów przechyliła ostatnia konkurencja – tor przeszkód. Śmiechu, zabawy i wzajemnemu kibicowaniu nie było końca. Bawili się wszyscy – zarówno zawodnicy, jak i publiczność. Podczas, gdy rozdawano nagrody uczestnikom ostatniego konkursu w blokach startowych stała już Asia Zamojska – instruktorka zumba fitness, wraz z dziewczętami ze świetlicy w Trzcińsku i siłowni Fitness Word, by „rozgrzać” mieszkańców Gminy przed zabawą taneczną z muzyką na żywo. Publiczność z zaciekawieniem obserwowała zgrabne ruchy pań, delikatnie podrygując. O to, żeby przez cały dzień grała odpowiednia muzyka, namioty, ławki i cała ruchoma infrastruktura stały niewzruszone silnym wiatrem dbał Robert Gapiński. Przed godz. 21:00 z uczestnikami zabawy przywitał się zespół Silver Band, który do godz. 2:30 prowadził zabawę taneczną, ale to wciąż nie był koniec przygotowanych atrakcji. O godzinie 22:00 odbył się pokaz tańca z ogniem w wykonaniu artystów z Młodzieżowego Teatru Cyrkowego.
Mimo aury mało przypominającej letnią, mieszkańcy chętnie obserwowali popisy cyrkowców, a później wrócili do tańca.
Wszystkim obecnym na Janowiankach dziękujemy za fantastyczna zabawę! Do zobaczenia za rok!

Tekst: Karolina Rokicka
Zdjęcia: Katarzyna Praczyk


Red.
Wyrazy wdzięczności kierujemy w stronę naszych fantastycznych, hojnych Partnerów Wydarzenia. Dzięki Waszemu bezinteresownemu wsparciu mogliśmy zapewnić uczestnikom Święta Gminy Janowice Wielkie liczne, ciekawe atrakcje i nagrody.
Dziękujemy:Termy Cieplickie, Koralikowo Beata M, Kobe Grill House by American Burger, Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska i Pałacowa Bawialnia w Kowarach, Betform Art, Mateusz i Ewelina Wijas, Sławomir Skalany, Browar Miedzianka, Jelenia Plast, Tredy Hair Fashion, Przycup w Dolinie, Salon Kosmetyczny Karolina Kina, P. H.U. Muller, Park Bajek w Karpaczu, Teresa i Miłosz Radkiewicz z Karpacza, Dr. Schneider Automotive Polska, Apteka ”Nadzieja”, Apteka ”Jemioła”, Hotel Gołębiewski, Ultima Auto Salon i Serwis Skody, Tramp Jelenia Góra, Robert Sadowski, Atelier Igła&Nitka, Smażalnia Ryb „U Andruszka”, Sołectwo Janowice Wielkie, Orange Polska, Vision Ekspress, Magic Decor, PKP PLK Wałbrzych sekcja Jelenia Góra, Iwona Niedźwiedzińska, Róża Brzezińska, anonimowi darczyńcy, OSP Janowice Wielkie, Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze (JRG1).

Jako organizatorzy pragniemy także podziękować wszystkim innym, zaangażowanym w Janowianki:

 • Uczniom, Nauczycielom i Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. W. Rutkiewicz w Janowicach Wielkich za wspaniały program artystyczny;
 • Zespołom: „Rudawianie” i „Bolczowianie” za fantastyczny występ;
 • Zespołowi „Silver Band” za poprowadzenie zabawy tanecznej;
 • Ochotniczej Straży Pożarnej z Janowic Wielkich za zorganizowanie toru przeszkód (koordynacja i kontakt z Urzędem Gminy – Łukasz Wdowiak) i stanowienie zabezpieczenia medycznego podczas imprezy (Paweł Engiel, Piotr Sadowski)
 • Pracownikowi Wydziału Prewencji KMP z Jeleniej Góry oraz asp. Bogusławowi Biniek za prelekcję, pokaz sprzętu oraz znakowanie rowerów;
 • Strażakom z grupy wodno-nurkowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, JRG 1, Piotrowi Śmiechowi i Piotrowi Zakrzewskiemu za przeprowadzenie pokazu ratownictwa wodnego;
 • Sołtysowi Janowic Wielkich, Sylwestrowi Szkaradkowi oraz Radzie Sołeckiej za zorganizowanie słodkiego poczęstunku i ufundowanie nagród w konkursie przeciągania liny;
 • Osobom, które upiekły ciasta przeznaczone na pyszny, sołecki poczęstunek (A. Ćwiek, A. Dudek, A. Sasiela, E. Wawrzak, J. Kusz, M. Markowiak, P. Górnicka i Z. Dul);
 • Paniom: Zofii Dul, Małgorzacie Szkaradek, Jolancie Nowak za obsługę stoiska z ciastami i pajdą ze smalcem;
 • Magdalenie Nowak za malowanie dziecięcych buziek;
 • Asi Zamojskiej wraz z dziewczętami (Emilia Parzygnat, Agata Brodziak, Martyna Brodziak, Jowita Podgórska, Julia Rabicka, Anna Jaronim, Paula Skiba,Gosia Lipek) za pokaz zumby;
 • Panu Piotrowi Lesińskiemu, za pomoc w planowaniu konkursów zręcznościowo-sprawnościowych, przeprowadzenie turnieju piłki siatkowej oraz „damsko-męskiego starcia”, użyczenie sprzętu sportowego oraz za całodniową pracę podczas Janowianek;
 • Jolancie Sudak, za dystans do siebie, umiejętność zabawy i całą pomoc techniczno-organizacyjną w trakcie i po Janowiankach;
 • Sołtysom: Agacie Brodziak, Jolancie Sudak, Sylwestrowi Szkaradkowi, Krzysztofowi Zawadzkiemu za ocenienie konkursowych plac plastycznych i wianków;
 • Sołtys Trzcińska, Agacie Brodziak za użyczenie stołów i krzeseł;
 • Prezesowi GLKS-u „Rudawy”, Sławomirowi Skalanemu za użyczenie zestawów ławo-stołów.
 • Pracownikom technicznym i interwencyjnym gminy (Robert Gapiński, Jan Palica, Jerzy Joachimowski, Grzegorz Dranka, Jarosław Czerwik) za zajęcie się całością ruchomej infrastruktury oraz sprzętem muzycznym;
 • Markowi Kusz, za pomoc techniczną przed, jak i po Janowiankach;
 • Leszkowi Rudzińskiemu za pomoc w sprzątaniu ruchomej infrastruktury;
 • Róży Brzezińskiej za chęć przeprowadzenia warsztatów wyplatania wianków, które w związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi nie doszły do skutku;
 • Lokalnym mediom ( jelonka.com, telewizja Strimeo) za obecność na imprezie;
 • Wszystkim, których nie znamy z imienia i nazwiska, którzy zostali po zakończeniu imprezy i pomogli w uporządkowaniu Parku „Zielona Dolina”.

Organizacyjnie za całością pozytywnego, janowiankowego „zamieszania” stoją: Katarzyna Praczyk, Emila Parzygnat, Karolina Rokicka, Julia Kusz, Robert Gapiński, Kamil Kowalski, Robert Gudowski, Dominik Jakubów, Miłosz Kamiński.