Janowianki - 2011

Na brak atrakcji nie mogli narzekać Ci, którzy pojawili się na imprezie „Janowianki” – Święcie Gminy Janowice Wielkie, które w minioną sobotę, 18 czerwca, odbyło się na terenie Pałacyku Trzcińsko. Po uroczystym przemarszu Korowodu Świętojańskiego, oficjalnego otwarcia festynu dokonał Wójt Gminy Janowice Wielkie, pan Kamil Kowalski. Później rozpoczęły się występy sceniczne dzieci z Zespołu szkół w Janowicach Wielkich, zespołów śpiewaczych „Rudawianie” i „Różanka”.

Młodzież z Kościoła Zielonoświątkowego przygotowała i przeprowadziła zawody sportowe dla dzieci. Na najmłodszych czekały poza tym stoiska z zabawkami i słodyczami, dmuchana zjeżdżalnia i trampolina, malowanie twarzy, gry i zabawy integracyjne. Można było również pojeździć konno, z czego skorzystały nie tylko dzieci. Na końskim grzbiecie pojawiła się również spora grupa dorosłych. W niezwykle widowiskowy sposób zaprezentowali się strażacy z OSP w Janowicach Wielkich. Na kilkanaście sekund zapłonął na terenie imprezy samochód. Strażacy w brawurowy sposób ugasili pożar, a następnie dali pokaz udzielania pierwszej pomocy. Po strażakach na scenę wkroczyli wojowie z wczesnośredniowiecznej grupy „Wotan Hird”. Prowadzone przez nich walki były niezwykle realistyczne. Członkinie grupy poprowadziły natomiast pochód z wiankami, które następnie puszczone zostały do wód Bobru. Wianki przygotowane zostały przez mieszkańców w ramach konkursu. Zwyciężyła w nim Amelia Świerk, drugie miejsce zajęła Bronisława Kruze, a trzecie – Róża Brzezińska. Święto stało się również okazją do wręczenia odznaczeń dla janowickich strażaków. Odznakę za wysługę lat otrzymali: Łukasz Wdowiak, Krzysztof Zięba, Janusz Dul, Jan Palica. Odznakę wzorowego strażaka otrzymali: Kamil Grejtowicz, Piotr Śmiech, Łukasz Wdowiak. Ok. godz. 21 rozpoczęła się zabawa taneczna, po mistrzowsku prowadzona przez zespół „Forte” w składzie: Andrzej Dudziak, Tomasz Mydłowski, Grzegorz Świergała. W przerwie uczestnicy zabawy mogli obejrzeć pokaz powojennych zdjęć Janowic Wielkich i Miedzianki, przygotowany przez Fundację Przystanek Dobrych Myśli.

Organizatorami festynu byli: Gmina Janowice Wielkie, Sołectwo Janowice Wielkie, OSP Janowice Wielkie, Stowarzyszenie Polsko-Niemiecko-Duńskie „Rudawy”, Kościół Zielonoświątkowy Zbór Janowice Wielkie, Pałacyk Trzcińsko.

Sponsorami byli: Grupa Turon EnergiaPro, Kościół Zielonoświątkowy Zbór Janowice Wielkie

Za pomoc w realizacji imprezy organizatorzy serdecznie dziękują: radnemu Jackowi Gołębskiemu, radnemu Andrzejowi Ussowi, Maćkowi Modzelewskiemu, firmie Betform Art , Starostwu Powiatowemu w Jeleniej Górze, Nadleśnictwu „Śnieżka” w Kowarach.