Atrakcyjne wakacje w świetlicy „Rudawy”

Wakacje już za nami, ale dzieci ze świetlicy wiejskiej “Rudawy” chętnie wracają w rozmowach do wakacyjnych wspomnień. A jest co wspominać, bowiem program tegorocznych wakacji był bardzo bogaty, a w świetlicowych propozycjach uczestniczyło ponad 60 dzieci i młodzieży.

O pierwszej części wakacji już pisaliśmy https://www.janowicewielkie.eu/index.php/strona-glowna/aktualnosci/785-polmetek-wakacji-w-swietlicy-rudawy, teraz czas na garść informacji o sierpniowych atrakcjach.

Przez cały sierpień odbywały się w świetlicy oraz w terenie warsztaty w ramach projektu “Naturalnie, w harmonii z naturą” realizowanego dzięki dotacji zdobytej w programie Dolnośląskie Małe Granty finansowanym ze środków budżetu Zarządu Województwa Dolnośląskiego, nadzorowanym przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych. Odbyło się w sumie 7 spotkań, na których uczestnicy zbierali zioła, robili herbatki ziołowe, uczyli się, jak powstają wypieki – od ziarna do chleba, piekli chleb na zakwasie i razowe ciasteczka, przygotowywali zdrowe przekąski, tłoczyli olej lniany, robili świece z węzy pszczelej, stworzyli mini ogródki w doniczkach oraz nauczyli się robić zdrowotne poduszki z łuską orkiszu. Była też akcja sprzątania szlaków Rudaw Janowickich, dzieci rozwiązywały quiz i zagadki ekologiczne. Projekt miał swój finał 9 września.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wszelkie wycieczki. W sierpniu dzieci były m.in. w Parku Trampolin, w kinie na filmie „Lassie wróć”, na wycieczkach pieszych do Perły Zachodu, Wieży Rycerskiej w Siedlęcinie oraz ciekawym szlakiem z Zapory Pilchowickiej do Siedlęcina. Świetnie układała się współpraca z pracownikami Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, którzy poprowadzili dla dzieci ze świetlicy zarówno warsztaty jak i wycieczki. Z kolei w oddziale DZPK „Salamandra” w Myśliborzu dzieci spędziły pięć dni uczestnicząc codziennie w warsztatach rękodzielniczych i przyrodniczych.
Tradycyjnie dzieci uczestniczyły jako widzowie w finale imprezy Brave Kids w Wałbrzychu. Była też okazja do podziwiania występów podczas Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze.
Ogromną atrakcją była wyprawa do Parku Przygody “Kulturinsel”. To miejsce, do którego z pewnością wrócimy!
Wakacje świetlicowa ekipa zakończyła na dwudniowej wycieczce w Karkonosze, z noclegiem w Domu Śląskim pod Śnieżką, skąd wracaliśmy w ulewnym deszczu.
Bogaty program wakacji był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Góry Szalonych Możliwości, współpracy z Dolnośląskim Zespołem Parków Krajobrazowych, darowiźnie z firmy ”Skarbiec”, dotacji z budżetu Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Duże uznanie należy się rodzicom, którzy wspierali w rozmaity sposób działania świetlicy!