Ułatwienia dostępu

Podsumowanie 2024 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Janowicach Wielkich

Styczeń rozpoczął się od wystawy akwarel „Zima w Gminie Janowice Wielkie” oraz występu teatrzyku dla dzieci Blaszany Bębenek, który zaprezentował swoją interpretację baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”.

W lutym, dzięki współpracy z Szybem Miedzianka, Biblioteka mogła pokazać oryginalne rysunki Jana Marcina Szancera, a wystawę poszerzono o prezentację starych wydań książek z ilustracjami tego wybitnego artysty. Bibliotekę odwiedziły też przedszkolaki z Przedszkola Publicznego "Kolorowa Kraina". Dzieci wysłuchały opowiadania "Kto się boi Lisa?" oraz narysowały portret naszej bibliotecznej maskotki Mądrej Sowy. Prace wszystkich dzieci można było oglądać w Bibliotece.

W marcu odbyła się prelekcja „Gawęda o Wieży Książęcej w Siedlęcinie - Daj się uwieść legendzie” - o tej położonej nad brzegiem Bobru budowli z niesamowitą pasją opowiadały Elżbieta Marut oraz Ludmiła Gajda. A dla  rodzin przygotowujących się do świąt Biblioteka zorganizowała warsztaty wielkanocne.

Kwiecień i maj to czas warsztatów dotyczących opracowania koncepcji Smart Village dla wsi Janowice Wielkie, Komarno, Trzcińsko, Radomierz i Mniszków. Biblioteka stała się jednym z partnerów porozumienia w sprawie utworzenia koncepcji inteligentnej wsi bazującej na połączeniu nowoczesnych narzędzi i technologii dla polepszenia jakości życia oraz podniesienia standardu usług publicznych. 

W czerwcu Bibliotekę odwiedziły grupy "Biedronki" i "Motyle" z Przedszkola Publicznego "Kolorowa Kraina" w Janowicach Wielkich. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi zasadami wypożyczania i wysłuchały opowieści "Niedźwiedź łowca motyli" S. Isern. Każdy przedszkolak wykonał kolorowego motyla, którego można było podziwiać w Bibliotece. Biblioteka uczestniczyła także w święcie naszej gminy, czyli w Janowiankach organizując kiermasz książek, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Lipiec rozpoczął się od wystawy prac akwarelowych „Lato w Gminie Janowice Wielkie” oraz zabawy „pocztówki” z wakacji. Nasi najwierniejsi czytelnicy przesyłali nam zdjęcia wypożyczonych książek, które zabrali ze sobą na letni urlop. Zdjęcia prezentowano na bibliotecznym Facebooku.

W sierpniu w Bibliotece swoje zakończenie miał projekt "Zagadkowe wędrówki po Krainie Ducha Gór" realizowany przez Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości  dzięki finansowemu wsparciu od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w programie Działaj Lokalnie.

Wrzesień to czas kiermaszu książki używanej oraz intensywnych zakupów nowości wydawniczych dzięki pozyskanej dotacji w kwocie 8077 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.

W październiku odbyła się Noc Bibliotek pod hasłem „Moc bibliotek”. Odbyły się warsztaty pt. Lecimy w kosmos, które wprowadzały młodych czytelników w świat astronomii, wyświetlono film familijny „Mój brat ściga dinozaury” oraz zaprezentowano wystawę pt. Kosmos sprzed wieku, czyli ilustracje z książek o astronomii wydanych w XIX wieku.

Na prośbę dzieci w listopadzie zorganizowano warsztaty origami, czyli sztuki składania papieru. Uczestnicy poznali 3 figury, zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowane.

W grudniu Biblioteka wraz ze Stowarzyszenie dla Miedzianki gościli panią dr Karolinę Rybicką, archiwistkę, pasjonatkę i popularyzatorkę historii Dolnego Śląska, która przygotowała wykład z prezentacją pt. „Miedzianka - górnicze miasteczko, które zniknęło z lokalnego krajobrazu”.

Oprócz powyższych wydarzeń w Bibliotece co tydzień, w każdy poniedziałek o godz. 18:00 odbywają się spotkania Lokalnej Grupy Działania – Partnerstwo Janowickie Opowieści. Grupa pracuje nad tworzenie lokalnego archiwum społecznego opartego na materiałach przekazanych przez mieszkańców. W spotkaniach może uczestniczyć każdy zainteresowany.