Ułatwienia dostępu

Majowe święta

1 maja – Święto Pracy

Od 1950 roku w Polsce 1 Maja jest świętem państwowym oraz dniem ustawowo wolnym od pracy.

W okresie Polski Ludowej było to jedno z największych świąt w roku, związane z jego nieodłącznym elementem  – pochodem pierwszomajowym.
Na świecie od 1890 roku obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi dla uczczenia pamięci strajkujących robotników, którzy polegli podczas pacyfikacji pochodów w Chicago w roku 1886. Była to odpowiedź na nieludzkie warunki pracy, niskie płace oraz 12-godzinny dzień pracy.

swieto pracy

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8.
Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Jest jednym z najmłodszych świąt państwowych.

Święto Flagi 2 maja 000

Święto Narodowe 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, czyli nadrzędnego aktu prawnego określającego zasady działania państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.
Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni. Warto wspomnieć, że Święto Konstytucji 3 Maja w Polsce obchodzone jest od 1919 roku, jednak w okresie PRL-u zostało zniesione i następnie, w 1990 roku, przywrócone.

1683062734