Ułatwienia dostępu

Wyniki wyborów w Gminie Janowice Wielkie

Jak głosowała gmina Janowice Wielkie?
Listy komitetów wg największej liczby oddanych głosów w gminie: KO 936 głosów (41,69%), PIS 609 głosów (27,13%), Trzecia Droga 251 głosów (11,18%), Nowa Lewica 209 głosów (9,31%), Konfederacja 131 głosów (5,84%), Bezpartyjni Samorządowcy 59 głosów (3,07%), Polska Jest Jedna 40 głosów (1,78%). Dla porównania listy komitetów w kraju uzyskały następujące poparcie: PIS 35,38%, KO 30,70%, Trzecia Droga 14,40%, Nowa Lewica 8,61%, Konfederacja 7,16%, Bezpartyjni Samorządowcy 1,86%, Polska Jest Jedna 1,63%.

Wybory do Senatu w gminie wg największej liczby oddanych głosów: Marcin Zawiła 1038 głosów na 2263 głosy do Senatu oddane w gminie; Krzysztof Mróz 614 głosów, Marek Obrębalski 232 głosy, Damian Misztela 189 głosów, Robert Pawelczyk 144 głosy, Patryk Straus 46 głosów. W okręgu nr 2 (Jelenia Góra, powiaty: karkonoski, jaworski, złotoryjski, kamiennogórski) senatorem został wybrany Marcin Zawiła (KO/Pakt Senacki).

Ponadto oddano 39 głosów nieważnych do Senatu (głównie z powodu niepostawienia żadnego znaku x). Oddano też 58 głosów nieważnych do Sejmu (w większości z powodu postawienia znaku x przy kandydatach z różnych list).

Frekwencja w gminie w wyborach do Sejmu wyniosła średnio 69,98% (minimalnie 65,94% w Trzcińsku, maksymalnie 86,52% w niewielkim obwodzie zamkniętym w janowickim Szpitalu). Do Senatu była nieznacznie mniejsza: średnio w gminie 69,95%. Uprawnionych do głosowania w gminie było 3291 osób, z tego do Sejmu głosowało 2303 osoby, a do Senatu 2302 osoby (w tym do Sejmu i Senatu 1 osoba w formie korespondencyjnej oraz 8 osób przez pełnomocnika). Dla porównania frekwencja w wyrobach parlamentarnych w całym kraju wyniosła 74,38%. Frekwencja w referendum ogólnokrajowym w gminie wyniosła 31,42% - dla porównaniu w kraju 40,91%. Z powodu zbyt niskiej frekwencji w kraju referendum będzie uznane za nieważne.

Nikt z wyborców starszych i niepełnosprawnych nie zapisał się w terminie na bezpłatny transport; nikt nie skorzystał też w dniu głosowania z przeprowadzonego transportu dla wszystkich z Mniszkowa i Miedzianki. Wyborcy z Janowic Wielkich bez trudności znaleźli nowy lokal głosowania w Przedszkolu – natomiast kilkadziesiąt osób, które stawiły się w lokalu dotychczasowym zostało skierowanych do nowego stałego miejsca głosowania i przyjęło to ze zrozumieniem. W całej gminie 90 osób głosowało na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania poza stałym lokalem. Pobierały je w swoich gminach przede wszystkim osoby wybierające się na pobyt w szpitalu – zresztą niepotrzebnie, bo i tak umożliwiono by im głosowanie jako pacjentom - oraz turyści i goście naszych mieszkańców, spędzający czas na terenie naszej Gminy. Komisje zakończyły pracę przy ustalaniu wyników głosowania ok. 3.00 – 5.30 nad ranem. Nasza gmina była jedną z pierwszych, które zdały prawidłowo sporządzone protokoły głosowania. Komisje pracowały sprawnie i profesjonalnie w okresie poprzedzającym głosowanie (udział w szkoleniu, liczenie kart, urządzanie lokalu wyborczego) oraz przez cały dzień głosowania. W większości lokali wyborczych przebywali mężowie zaufania (z KO i PIS) oraz obserwatorzy społeczni (z KOD). W komisjach brało udział 46 osób, ponadto przy wyborach pracowała obsługa z Urzędu Gminy (m.in. w dzień głosowania urzędnik ds. ewidencji ludności, kierowca, informatyk) i pracownicy placówek, w których urządzano lokal. Nie miały miejsca żadne incydenty zakłócające głosowanie. Wybory były dużym zadaniem, w którym brało udział kilkadziesiąt osób przez prawie dwa miesiące. Koszt tego zadania został pokryty w postaci dotacji przez Krajowe Biuro Wyborcze (głównie diety członków komisji i mężów zaufania oraz koszt wyposażenia lokali, w tym zakupów do urządzenia nowego lokalu w Przedszkolu).