Ułatwienia dostępu

Atrakcyjne ferie ze świetlicą „Rudawy”

Moc atrakcji miały dzieci ze świetlicy wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich podczas tegorocznych ferii zimowych. Pięć dni pierwszego tygodnia ferii dzieci spędziły na zimowisku w Chatce Górzystów w Górach Izerskich, gdzie codziennie uczestniczyły w zajęciach survivalowych prowadzonych przez instruktorów firmy „Dzika Droga” ze Śląska. Dni były wypełnione od rana do wieczora ciekawymi zajęciami, dużo czasu uczestnicy przebywali w plenerze trenując m.in. orientację w terenie, robienie jam śnieżnych/igloo, rozpalanie ognia, palenie ogniska, tropicielstwo, gry terenowe, nauka języka migowego. Były opowieści o pasjach, przełamywaniu barier, był też czas na rozmaite zabawy oraz wieczory przy świecach z planszówkami i gitarową muzyką.

Drugi tydzień ferii rozpoczął się wyjazdem na lodowisko, niestety aż do Świdnicy. Obiekt duży, bardzo dobrze utrzymany, niezły sprzęt do wypożyczenia. Bardzo szkoda, że mimo zapowiedzi nie powstało dotychczas kryte lodowisko w Jeleniej Górze, a odkryte obiekty w Jeleniej Górze, z których od lat janowicka świetlica korzystała, już nie są dostępne. A wiele janowickich dzieci dzięki organizowanym co roku wyjazdom opanowało niełatwą sztukę jeżdżenia na łyżwach.

W kolejnych dniach drugiego tygodnia ferii były propozycje i dla ciała i dla ducha. W Jeleniogórskim Centrum Kultury dzieci obejrzały wzruszający przygodowy film pt. Uwolnić Poly, uwrażliwiający na los zwierząt. Drugim punktem wtorkowego programu były dwie godziny na wrotkach w jeleniogórskiej wrotkarni „DiscoWrotki”. Dla nowicjuszy była możliwość szlifowania umiejętności pod okiem instruktora, ale większość dzieci potrafiła już jeździć, bo bywała dużo razy na wcześniejszych świetlicowych wyjazdach na wrotki. Środę ekipa znów spędziła aktywnie na zabawach w parku trampolin. Czwartek był nieco relaksowy, bo w planach był tylko film "Kot w butach" w kinie Helios, ale dzieci wraz z opiekunami mieli spacer po Jeleniej Górze zarówno z pociągu do kina, jak i z  powrotem.

Zwieńczeniem ferii ze świetlicą „Rudawy” był wyjazd do Wrocławia do Rodzinnego Parku Rozrywki  Bobolandia. Jest to od lat stały punkt programu świetlicowych ferii zimowych. Dużo atrakcyjnych urządzeń sprawia, że dzieci uwielbiają tam jeździć.

Wszystkie zaplanowane punkty programu ferii zimowych zostały zrealizowane, a w wyjazdach w sumie wzięło udział 71 dzieci, w tym ósemka ze świetlicy w Radomierzu. Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy zaangażowali się w opiekę nad tak dużą grupą. Na niektórych wyjazdach było ponad 50 dzieci, a rekord frekwencji padł przy wyjeździe do Bobolandii, gdzie pojechało 57 dzieci i 9 opiekunów. Bogaty plan ferii zimowych był możliwy dzięki zaangażowaniu rodziców i przyjaciół świetlicy przy zdobywaniu pieniędzy poprzez internetową zrzutkę oraz poszukiwanie darczyńców. Rodzice pokryli koszty dojazdów pociągiem. Wsparcia w postaci zakupu gier planszowych udzieliła świetlicy „Rudawy” Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.