Ułatwienia dostępu

"Janowianki" za nami

25 czerwca mieszkańcy Gminy Janowice Wielkie zebrali się w Parku "Zielona Dolina", aby wspólnie celebrować dziesiątą edycję gminnego święta pn. "Janowianki",  które powróciło po przerwie spowodowanej epidemią wirusa.

Pierwszy wystąpił zespół „Rudawianie”, który swoim graniem i śpiewaniem przyciągał na teren parku gości. O godzinie 16:00 Wójt Kamil Kowalski oficjalnie otworzył imprezę.

Na przybyłych czekały atrakcje, o czym informował niezawodny konferansjer Krzysztof Zawadzki, Przewodniczący Rady Gminy. Najmłodsi mieli okazję skorzystać z darmowych atrakcji w postaci eurobungee i dmuchańców. Na obszarze "Zielonej Doliny" znajdowało się wiele stoisk z jedzeniem, piwem, przekąskami, balonami, bańkami mydlanymi, jak również stoisko gminne z „Kołem Fortuny”, stoisko Sołectwa Radomierz, stoisko LGD Partnerstwo Ducha Gór. 

Przed godziną 17 przedstawiciele OSP w Janowicach Wielkich rozpoczęli konkurs dla dzieci pn. "Tor przeszkód z OSP", który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Maluchy miały okazję sprawdzić swoje siły, pokonując jak najszybciej wiele przeszkód, jakie stanęły im na drodze. Strażacy zabezpieczali małych śmiałków i czuwali nad ich bezpieczeństwem. W trzech grupach wiekowych wyłoniono najszybszych zawodników. Wójt wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody. Dla wszystkich uczestników nie zabrakło słodkich "nagród pocieszenia". Tor przeszkód okazał się również atrakcją dla dorosłych. Kilkoro śmiałków miało okazję przekonać się z jakimi trudnościami na co dzień borykają się strażacy. 

Przybyli goście mieli okazję spróbować swojego szczęścia kręcąc gminnym "wiankiem nagród". Dzięki hojności sponsorów stoisko gminne posiadało spore zapasy nagród i upominków. Tradycyjnie podczas „Janowianek” organizatorzy ogłaszają publiczną zbiórkę, z której dochód zostaje przeznaczony na cel społeczny. W tym roku zgromadzona kwota 3050,35 zł przekazana zostanie na doposażenie edukacyjne nowopowstałego Przedszkola Publicznego w Janowicach Wielkich. 

Gminny festyn „Janowianki” stanowił doskonałą okazję  do zaprezentowania dwóch nowozakupionych pojazdów marki Mercedes Benz o napędzie elektrycznym, z których jeden to pojazd ciężarowy, a drugi pojazd osobowy. 

Dodatkową atrakcją dla mieszkańców było stoisko Sołectwa Radomierz. Przedstawiciele Sołectwa zorganizowali własną loterię fantową. Ponadto wystawili do sprzedaży wiele produktów regionalnych oraz zachęcali do skosztowania wypieków. 

Rokrocznie podczas festynu organizowany jest konkurs na najładniejszy wianek. W tym roku do oceny Jury wpłynęło 6 wianków, które zostały poddane ocenie w dwóch tradycyjnych kategoriach: indywidualnej i grupowej oraz jednej nowopowstałej - wianki sztuczne- której zwyciężczynią okazała się Pani Agnieszka Dzióbek z Komarna. W kategorii grupowej zwyciężyła Świetlica Komarno, z nietypowym wiankiem "Bajkowa łąka Mai i Gucia". Najtrudniejszym zadaniem dla jurorów okazało się wyłonienie zwycięzcy w kategorii indywidualnej. Wszystkie wianki poddane ocenie były piękne, solidne i bez wątpienia kosztowały uczestników dużo nakładu pracy. Ostatecznie I miejsce zajęli Kubuś i Zuzia Świerk, II miejsce- Kornelia Głowacz, III miejsce- Hania Dul, natomiast 4 miejsce Kaja Łoskot. Zwycięzcy zostali nagrodzeni na scenie, a wydarzenie upamiętniono na wspólnej fotografii. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. 

Tradycyjnie podczas imprezy pojawiła się Państwowa Straż Pożarna z Jeleniej Góry. Strażacy przybyli, aby zaprezentować pokaz nurkowania. Mieszkańcy z zaciekawieniem oglądali widowisko, słuchając informacji dotyczącej przeprowadzanej akcji oraz ciekawostek o sprzęcie strażackim. Jeszcze raz dziękujemy PSP Jelenia Góra za jej obecność, zaangażowanie i urozmaicenie programu Janowianek.

Najmłodsi uczestnicy z niecierpliwością oczekiwali na występ gwiazd wieczoru: Iluzjonistów Michała i Jarka. Magicy zachwycili dzieci wieloma magicznymi sztuczkami, zapraszając ich do udziału w zabawie. Pokazy wywołały na twarzach maluchów wiele uśmiechów i zapewniły świetną rozrywkę. 

Zwieńczeniem Janowianek była zabawa taneczna z zespołem Silver Band, która potrwała do godziny 2:00.

 

Sponsorami imprezy byli: Betform Art., Hotel Gołębiewski w Karpaczu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu wydział EZiT, Koleje Dolnośląskie, Termy Cieplickie, Jelenia Plast, Karkonoski Klub Karate Shotokan, Pryzmat Tusze i Tonery Jelenia Góra, Browar Miedzianka, Sklep spożywczy Lewiatan w Komarnie, Emilia Parzygnat, Mariusz Kędzior.