Reprezentacja janowickiej szkoły podstawowej na podium w biegach przełajowych

Pod koniec września w Jeżowie Sudeckim odbyły się Mistrzostwa Powiatu Jeleniogórskiego i Strefy Jeleniogórskiej w biegach przełajowych. Zawody ze względu na panującą epidemię rozegrano w jednym terminie.

Dokonano oddzielnej dekoracji za zawody powiatowe i strefowe. W zawodach uczestniczyli najlepsi biegacze z powiatu jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, bolesławieckiego, zgorzeleckiego i lwóweckiego. Organizatorem zawodów były Ludowe Zespoły Sportowe w Jeleniej Górze oraz klub sportowy Lotnik Jeżów Sudecki. Jak co roku liczna reprezentacja janowickiej szkoły przystąpiła do zmagań sportowych odnosząc  sukcesy. Pierwsza szóstka z zawodów strefowych uzyskała prawo reprezentowania strefy jeleniogórskiej i naszej szkoły w Finałach Dolnego Śląska. Ogółem w zawodach udział wzięło około 160 biegaczy. Uczniowie walczyli o miejsca na podium i o stypendia sportowe.
Oto nasi najlepsi biegacze w powiecie i strefie:

  Miejsce  powiecie Miejsce w strefie
Fijałkowska Hanna 200 m.                        V X
Sadowska Julia 200 m VI XI
Górnicki Jakub 200m II II
Praczyk Jakub 200m VI IX
Szymaniak Blanka 400 m IV V
Ignaczak Szymon 400 m I II
Ślawski Mikołaj 400m V IX
Czerniawska Amelia 600m I IV
Gapińska Maja 600m II VII
Woźniak Otylia 600 m IV IX
Sasiela Oliwia600 m VI XV
Skalany Dawid 800 m V VIII
Kluk Katarzyna 800 m IV XI
Gwaj Sebastian 800 m IV IV

Nasza gmina w klasyfikacji generalnej strefy jeleniogórskiej zajęła trzecie miejsce. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich liczyła 50 osób. Pozostali sportowcy zajęli miejsca poza pierwszą szóstką w zawodach powiatowych. Do szóstego miejsca dokonywana była uroczysta dekoracja. Szczególne podziękowania dla Jakuba Praczyka, który na ochotnika pomagał organizatorowi dokonywać uroczystej ceremonii wręczania medali.
Finał Dolnego Śląska odbył się 3 października w Krzyżowej w powiecie świdnickim. W finale prawo startu mieli sportowcy z pierwsze szóstki zawodów strefowych. W finałach dodatkowe prawo startu uzyskał Dawid Skalany, który wielokrotnie uczestniczył w finałach dolnośląskich odnosząc liczne sukcesy, a w dniu zawodów strefowych był po chorobie. Nasi sportowcy zajęli dobre miejsca wśród dolnośląskich biegaczy. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i koszulki sportowe.

Oto wyniki finału dolnośląskiego:

Górnicki Jakub II miejsce
Szymaniak Blanka XIII miejsce
Ignaczak Szymon VII miejsce 
Czerniawska Amelia XI miejsce
Skalany Dawid VI miejsce

Na każdym dystansie startowało kilkudziesięciu sportowców.
W ogólnej klasyfikacji gmin Janowice Wielkie zajęły wysokie XV miejsce w województwie dolnośląskim. Pierwsze miejsce zajęła gmina Oława.

Tekst i zdjęcia: Piotr Lesiński