Ułatwienia dostępu

Krzyże Pokutne

krzyze2

Krzyż pokutny był to jeden z elementów pokuty, jaką musiał odbyć morderca po pozbawieniu swojej ofiary życia. Składało się na nią między innymi opłacenie kosztów pogrzebu, łożenie na utrzymanie rodziny zabitego, odbycie pielgrzymki do miejsca świętego, a na sam koniec wystawienie krzyża pokutnego, przy którym następowało pojednanie mordercy z rodziną ofiary.
Krzyże pokutne bywają różne, są takie bez żadnego symbolu, takie gdzie morderca musiał wykuć na nich narzędzie zbrodni oraz takie, na których wypisane jest imię i nazwisko ofiary.

Krzyż pokutny w Janowicach Wielkich – znajduje się w dość nietypowym miejscu. Przez wiele lat uznawany był za zaginiony. Po jego odnalezieniu pod grubą warstwą tynku kościoła Wniebowzięcia NMP ustawiony został na szczycie tejże budowli.

Krzyże pokutne w Komarnie - dwa pomniki historii wmurowane niegdyś w mur otaczający kościół parafialny, w czasie odbudowy świątyni w XVIII wieku przeniesione zostały do zachodniego narożnika terenu przykościelnego. Na jednym z nich znajduje się symbol miecza, drugi niestety jest uszkodzony, ma odłamane ramie, a wyryty jest na nim kord.

Krzyż pokutny w Miedziance z rytem "Memento" - to najstarszy zabytek tej miejscowości. Idąc z Janowic Wielkich znaleźć go można po lewej stronie, między skrajem lasu, a pierwszymi budynkami ok. 100 metrów od drogi.
Według podań, ich wystawienie związane było z morderstwem jakiego brat dopuścił się na bracie.