Dzień Patrona – pasowanie pierwszoklasisty

Co roku 16 października jest wyjątkowym dniem dla janowickiej szkoły. Dokładnie tego dnia, 42 lata temu Wanda Rutkiewicz, patronka Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Polka stanęła na Mount Evereście. Obecnie, co roku tego dnia przyjmujemy pierwszoklasistów do grona uczniów.

Tegoroczne pasowanie pierwszoklasisty ze względu na panująca w kraju pandemię odbywało się z zachowaniem reżimu sanitarnego - odstępy, maseczki (z wyjątkiem krótkiej chwili zrobienia zdjęcia grupowego dzieciom za zgodą Dyrektora Szkoły).

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego. Następnie odśpiewany został hymn i głos zabrał dyrektor szkoły witając zebranych, szczególnie grupę 32 pierwszoklasistów, którzy chwilę później stali się oficjalnie uczniami.
Ze względu na panującą pandemię dzieci przygotowały króciutki program artystyczny. Następnie odbyło się ślubowanie i symboliczne pasowanie ołówkiem. Miłym momentem było przywitanie pierwszaków w gronie uczniów przez reprezentantów klas starszych, przemówienia rodziców (wypowiadał się jeden rodzic z każdej klasy) oraz rozdanie upominków dzieciom i kwiatów nauczycielom.
Zwieńczeniem uroczystości było tradycyjne zasadzenie drzewa.
Szeregi uczniów zasiliło 16 dzieci tworzących klasę 1a pod opieką pani. M. Pikus oraz 16 dzieci z klasy 1b, których wychowawcą jest p. Małgorzata Walczyszyn.
Rodzice pierwszoklasistów pragną podziękować dyrekcji szkoły za wyrażenie zgody na uczestnictwo jednego rodzica każdego dziecka w uroczystości.